Czy wiesz, że: jaja ksenomorfów musiały zostać przeprojektowane, bo przypominały kobiece genitalia?

Sergiusz Kurczuk
03.04.2019 12:39
Obcy – decydujące starcie|undefined Fot. kadr z filmu Obcy – decydujące starcie

"Obcy" to słynna seria filmów z pogranicza science fiction i horroru. Z okazji 40-lecia pierwszej części twórcy postanowili podzielić się interesującą ciekawostką z planu zdjęciowego.

Trudno w to uwierzyć, ale jeden z najbardziej przerażających filmów dziejących się w kosmosie, kończy w 2019 roku 40 lat. Mowa oczywiście o słynnym dziele Ridleya Scotta pod tytułem "Obcy – ósmy pasażer Nostromo". Z okazji okrągłych urodzin produkcji, twórcy postanowili podzielić się pewnym mało znanym faktem, dotyczącym jednej z faz rozwoju ksenomorfów. Chodzi o ich jaja znane również jako ovomorf. Pierwotny wygląd tych istot musiał zostać zmieniony, ponieważ za bardzo wyglądały jak narządy intymne kobiety.

Przeczytaj także

"Obcy – ósmy pasażer Nostromo" - jaja ksenomorfa jak damskie genitalia

Tytułowy kosmita to oczywiście ogromne, czarne połyskujące stworzenie bez oczu, z szeregiem ostrych jak brzytwa zębów, stróżką śluzu cieknącego z pyska i niezwykłymi umiejętnościami adaptacyjnymi. Jednak dorosła forma ksenomorfa nie ustępuje popularnością wcześniejszym fazom swojego rozwoju - pasożytom znanym potocznie jako facehuggery oraz wcześniej wspomnianym jajom, z których wykluwają się przypominające pająki istoty. Mało brakowało, a jaja ksenomorfów wyglądałby zupełnie inaczej.

Dyrektor artystyczny filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" - Roger Christian postanowił zdradzić pewną ciekawostkę dotyczącą ovomorfów. Chodzi o fakt, że jaja musiały zostać przeprojektowane, ponieważ na początku za bardzo przypominały damskie genitalia. Christian wyjaśnił tę kwestię w rozmowie z Entertainment Weekly. 

Pierwsza wersja wyglądała bardzo podobnie do kobiecych stref intymnych i producenci byli nieco zmartwieni. Giger powiedział: "Cóż, jeśli będzie na nich krzyż, wtedy skojarzą to z religią, a ludzie nie martwią się takimi kwestiami".

Christian wspomniał oczywiście Hansa Rudolfa Gigera - szwajcarskiego artystę, który odpowiada za projekty wizualne ksenomorfów i wszystkich ich stadiów rozwoju. Okazuje się, że charakterystyczny "krzyż", występujący na górnej części jaja ksenomorfa, który otwiera się i umożliwia narodziny facehuggera, powstał pod naciskiem producentów filmu. Wcześniej wygląd ovomorfów był o wiele bardziej biologiczny. Co ciekawe, Christian powołując się na cytat z Gigera, stwierdził, że klienci kin są mniej wyczuleni na ewentualną obrazę uczuć religijnych, niż elementy mogące skojarzyć się z seksualnością człowieka.

"Obcy – ósmy pasażer Nostromo" - 40-lecie filmu Ridleya Scotta

Na szczęście nikt nie skojarzył otworu, z którego wydobywają się facehuggery z religią chrześcijańską i jaja ksenomorfów są obecne w uniwersum "Obcego" do dziś. Okazją do kolejnej konfrontacji z tą formą rozwoju przeraźliwego kosmity, fani serii będą mieli za pośrednictwem 6 filmów krótkometrażowych, które powstały z okazji 40-lecia filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo". Pierwszy z nich zadebiutował 29 marca 2019 roku i trafił na kanał YouTube IGN.

Premiera kolejnej krótkometrażówki została zapowiedziana na 5 kwietnia 2019 roku.

>>Zobacz też: Powstał spin-off o... kocie z "Obcego"<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.