DC wystartuje z własnym uniwersum Sandmana, którym zajmie się Neil Gaiman

Kamil Kacperski
02.03.2018 11:41
Morfeusz/Sen z Nieskończonych, bohater Sandmana|undefined Fot. materiały prasowe

Po 22 latach gościnnych występów w różnych komiksowych seriach, fani nareszcie będą mogli poznać dalsze dzieje Snu w jego własnym uniwersum. Nadzorem artystycznym zajmie się twórca oryginalnej serii, czyli Neil Gaiman.

Trwająca 8 lat seria powieści graficznych „Sandman” zakończyła się śmiercią prawdziwego Snu, zwanego również Morfeuszem. Schedę po Panu Snów przejął Daniel Hall, dziecko poczęte ze związku Lyty Hall i Hectora Halla (pełniącego rolę Doktora Fate w komiksach DC, potężnego magika, Pana Ładu). Daniel został naznaczony przez Sen jeszcze gdy był niemowlakiem i gdy nadszedł czas śmierci Morfeusza, to właśnie on został nowym Panem Snów.

Nowa seria „Sandman Universe” skupi się właśnie na dziejach nowego Snu, który mimo, że przyjął tytuł i moce Morfeusza, jest oddzielnym bytem. Seria zaczyna się (podobnie jak oryginał) od tego, że Daniel zaginął, przez co Śnienie popada w chaos i zaczyna przenikać się z naszą ludzką rzeczywistością:

Portal między światami został otwarty i obnażył przestrzeń poza Śnieniem. W tym samym czasie, książka z biblioteki Luciena, zawierająca wszystkie do tej pory nienapisane książki zostaje odkryta przez dzieci żyjące w świecie rzeczywistym. W królestwie Snu pojawia się również nowy dom - Dom Szeptów, który dołącza do pozostałych Domów Sekretu i Zagadek. Jego zarządcą zostaje wróżbita Erzulie, którego mieszkańcy Śnienia oskarżają o bycie odpowiedzialnym za wszystkie dziwne zjawiska, które mają miejsce.

Gdzie indziej, Lucyfer ponownie upadł, tylko tym razem może trafić do Piekła, które sam sobie zgotował. Natomiast w Londynie, młody chłopiec o imieniu Timothy Hunter śpi, a w snach staje się najpotężniejszym magiem na świecie, lecz w koszmarach, jest najgorszym antagonistą dla całego świata. Która z wersji przyszłości stanie się prawdą?

Przygotowaniem fabuły „Sandman Universe” zajmie się sam Neil Gaiman, który zebrał całą drużynę twórców, według niego najbardziej nadających się do pracy przy serii. Należą do nich scenarzyści Si Spurrier, Nalo Hopkinson, Dan Watters i Kat Howard, a każdy z nich dostanie własną serię, skupiającą się na innym aspekcie wydarzeń zapowiedzianych w pierwszym zeszycie nowych historii o Sandmanie.

„Sandman: The Dreaming”

Si Spurrier opowie historię Śnienia i jego mieszkańców, którzy są sprzymierzeńcami Daniela Halla/Snu:

Jest miejsce, w którym rodzą się Bogowie i powstają legendy. Jednak po 23 lata panowania nad królestwem, Sen Nieskończonych bez słowa opuścił Śnienie. Jego nieobecność powoduje serie zbrodni i katastrof, które zaczynają pochłaniać życia tych, którzy w jakiś sposób są z nim związani - Lucien Bibliotekarz, Nuala z Faerie i Dora, potworzyca bez pamięci.

Kiedy walczą o to, by przywrócić swojego Króla na tron, okazuje się, że muszą stoczyć pojedynek z zagrożeniem z wewnątrz. Uzurpatorzy zaczynają otaczać krainę, a nieprawdopodobny cień czeka na swoje narodziny, obok rozdarcia między rzeczywistością. Mieszkańcy królestwa muszą odegrać swoje role w dramacie autorstwa losu, czując miłość, stratę, rezygnacje i opór.

okładka Sandman The Dreaming Fot. foto: DC Comics/materiały prasowe

„Sandman: House of Whispers”

Scenariuszem Domu Szeptów zajmie się Nalo Hopkinson:

Latoya jest w śpiączce. Jej dziewczyna prosi o pomoc jej dwie młodsze siostry. Używając Księgi Szeptów, przypadkowo kradną esencję Erzulie, bóstwa z mitologii voodoo. Psychiczne odbicie czaru powoduje, że jej dom zostaje przetransportowany do Świata Snów, obok Domu Sekretów i Zagadek, a ich zarządców, Kaina i Abla.

W prawdziwym świecie, obudzona ze śpiączki kobieta cierpi na mistyczny rodzaj Zespołu Cotarda - wierzy, że jest martwa i przenosi swoje wierzenia na innych, transformując ich w strażników Próżni, która pojawiła się w Śnieniu.

Okładka Sandman: The House of Whispers Fot. foto: DC Comics/materiały prasowe

„Sandman: Lucifer”

Przedstawieniem historii upadłego anioła zajmie się Dan Watters:

Kilka lat temu Diabeł zaginął. Niektórzy twierdzą, że umarł lub uciekł, a niektórzy nie wierzą, że kiedykolwiek istniał. Ale my nie jesteśmy niektórymi. Nie. To jest jedna, prawdziwa historia o tym, co się stało Księciu Kłamstw - Lucyfer, ślepy, niedołężny starzec, który mieszka w niedużym domku w małym, cichym miasteczku, gdzie nie wszystko jest tym, czym się wydaje i nikt nie może go opuścić. Nie widzicie, że jest uwięziony? Uwięziony w niecodziennym więzieniu, nie pamiętając jak, ani dlaczego się tu znalazł. 

Natomiast w Los Angeles, policjant, u którego lekarze podejrzewają raka mózgu, zostaje obdarzony boskim zadaniem: znaleźć i zabić Lucyfera.

Okładka Sandman: Lucifer Fot. foto: DC Comics/materiały prasowe

„Sandman: Books of Magic”

Kat Howard odpowiedzialna jest za ostatni element układanki składający się na nową serię o Panu Snów, czyli „Books of Magic”:

Przeznaczeniem Timothy'ego Huntera jest zostanie najpotężniejszym magikiem we wszechświecie. Nie oznacza to jednak, że może uciekać z lekcji, nie przychodzić na egzaminy, czy być odpornym na znęcanie się nad nim przez starszych uczniów.

Jakby nie patrzeć, to wciąż jest londyńskim nastolatkiem, a posiadanie umiejętności magicznych bardziej przeszkadza niż pomaga. A kiedy Tim stara się uczyć i zdobyć posłuch u ładnej dziewczyny z jego klasy, przeszkadzają mu w tym okultyści, którzy chcą go zabić. Twierdzą, że jego moc w końcu go zepsuje i zmieni go w bezlitosnego sadystę. Na szczęście, w szkole pojawia się nowy nauczyciel, który chce zostać jego mentorem i nauczyć go jak posługiwać się magią, odkrywając sekrety Książek Magii.

Okładka Sandman: Books of Magic Fot. foto: DC Comics/materiały prasowe

„Sandman” - czy w nowej serii pojawi się Constantine?

Chwila na teorie - ostatnia seria, czyli „Books of Magic” dzieje się w Londynie, będzie opowiadała o magii, a potężnego nastolatka pod swoje skrzydła weźmie doświadczony Mistrz Sztuk Magicznych. Czy znamy jakąś postać, która pasowałaby do takiego opisu? Oczywiście, że znamy. To nie kto inny jak zawodowy palacz-demonolog, John Constantine. Warto przypomnieć, że Constantine pojawił się gościnnie w pierwszych zeszytach oryginalnego „Sandmana”, pomagając Morfeuszowi powrócić do pełni mocy. Być może teraz postanowi pomóc Timothy'emu doszlifować jego umiejętności?

„Sandman Universe” - kiedy premiera?

Pierwszy zeszyt zawierający zarys fabularny wszystkich serii pojawi się w sprzedaży już w sierpniu 2018 roku. Następnie we wrześniu na półki trafią kolejno „The Dreaming” i „House of Whispers”, w październiku poznamy zaś historię Lucyfera, Tima Huntera i (być może) Constantine'a. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.