Dakota Johnson wytłumaczyła zakończenie "Suspirii"

Sergiusz Kurczuk
08.11.2018 12:45
Dakota Johnson w filmie Suspiria|undefined Fot. kadr z filmu Suspiria

"Suspiria" Luki Guadagnino zaskoczyła wszystkich miłośników oryginału z 1977 roku niespodziewane zwrotem akcji w finale. Dakota Johnson została zapytana o interpretację zakończenia filmu. Co powiedziała aktorka?

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Na nową wersję "Suspirii" fani kina grozy czekali bardzo długo. Równie długo czekał reżyser  remake'u Luca Guadagnino, który chciał stworzyć film od trzydziestu lat. W końcu się udało i jego ujęcie "Suspirii" wzniosło kulowy włoski horror z 1977 roku na zupełnie nowy poziom. Fani, którzy spodziewali się odtworzenia historii opowiedzianej przed czterdziestoma laty przez Dario Argento podczas seansu remake'u byli raczej zaskoczeni. Nowa wersja znacznie różni się od oryginału. Dakota Johnson, która wcielała się w jedną z głównych ról, została zapytana o wyjaśnienie zakończenia filmu.

"Suspiria" - o co chodzi w zakończeniu filmu?

Oryginalna "Suspiria" z dzisiejszej perspektywy była dość naiwną opowieścią o czarownicach. Od dekad przyciąga jednak fanów, ponieważ Argento stworzył złożoną mitologię, którą zgłębił w swoich pozostałych filmach. Guadagnino bazował na "Trylogii Matek", ale dodał bardzo dużo własnych pomysłów, rozwijając świat stworzony w 1977 roku. W oryginale Susie Banion odkrywa, że szkołą tańca, do której uczęszcza żądzą czarownice i postanawia zakończyć ich proceder. Zakrada się do sekretnej kryjówki Heleny Markos, która jest Mater Suspiriorum - najstarszą i najmądrzejszą z Matek i pozbawia ją życia.

W remake'u sprawa ma się zupełnie inaczej. W finale filmu okazuje się, że Helena Markos jest tylko uzurpatorką, a prawdziwa Mater Suspiriorum to Susie Banion. Tego zaskakującego zwrotu akcji nikt się nie spodziewał. Scena ukazania prawdziwej tożsamości Matki Westchnień spowodowała pojawienie się wielu pytań. Dakota Johnson została zapytana przez serwis Collider o odpowiedź na jedno z najważniejszych zagadek nowej "Suspirii". Czy Susie od zawsze była Mater Suspiriorum, czy przeistoczyła się, po dołączeniu do Akademii Tańca Madame Blanc?

To bardzo dobre pytanie. Z mojej strony mogę tylko powiedzieć, że starałam się zostawić otwartość interpretacji. Więc ewolucja Susie jest bardzo wewnętrzna. Głęboko wewnętrzna, ale to, co przyciągnęło ją do Berlina do Madame Blanc, tkwi również wewnątrz postaci. Jest wiele możliwości. Ona pochodzi z rodziny Mennonitów, a Mennonici wywodzą się z Niemiec. W pewnym sensie była potępiona przez swój kościół, matkę i ojca. Ona nie... po prostu fundamentalnie nie akceptuje życia, które jej narzucono. Dawno temu było to uznawane za przejaw bycia czarownicą. Jeśli byłaś niezależna, jeśli myślałaś niezależnie, czułaś się niezależna od swojego ojca lub kościoła, byłaś czarownicą.

Więc jest dużo tego typu podpowiedzi, że Susie jest inna, ale ona tego nie wie. Po prostu czuje ten pociąg, jak magnes do tego, do tańca i że musi pojechać do Berlina. Chciała być z Madame Blanc. To tak, jakby urodziła się w złym miejscu. Myślę, że sama sobie to tłumaczyła słowami w stylu: "Po prostu tu nie pasuję". Wierzę, że kiedy zrozumiała co się dzieje, pojawia się bardzo, bardzo subtelny moment, w którym zdaje sobie sprawę z tego, co ma zrobić. Chcę, żeby publiczność rozgryzła, kiedy to się dzieje.

Johnson nie odpowiedziała bezpośrednio na zadane pytanie, ale zasugerowała, w którą stronę może podążać interpretacja widzów.

"Suspiria" - czy powstaną kolejne części horroru?

Sukces remake'u spowodował, że fani "Trylogii Matek" zaczęli zastanawiać się, czy powstaną nowe wersje "Inferno" i "Matki łez". Na razie nie ma oficjalnych informacji na ten temat, chociaż reżyser nie wyklucza, że w przyszłości zobaczymy losy pozostałych sióstr. "Suspiria" weszła do polskich kin 2 listopada 2018 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.