David Duchovny: Walczyłem o równą płacę dla Gillian Anderson

Robert Skowronski
08.02.2016 14:00
|center Fot. AFP / East News

Aktor solidaryzuje się ze swoją koleżanką z planu, Gillian Anderson, w kwestii mniejszej gaży jaką otrzymała od twórców serialu. Co David Duchovny powiedział o zarobkach za „Z archiwum X”?

Aktorka, która gra agentkę Danę Scully, wyznała, że za powrót do serialu zaoferowano jej znacznie mniej pieniędzy niż Davidowi Duchovny'emu:

Przyszli do mnie z dwa razy niższą ofertą. O nierównych płacach dla kobiet w przemyśle filmowym powinno się mówić szerzej. Propozycja była dla mnie szokująca, zwłaszcza po moich wysiłkach w przeszłości, żebyśmy dostawali te same kwoty. Tak było kiedyś i trwa to nadal. Nawet nie wiem co o tym powiedzieć. To po prostu przykre.

Podobnego zdania jest odtwórca roli Foxa Muldera. David Duchovny skrytykował system płac panujący w Hollywood i wyznał, że od zawsze walczył o równouprawnienie aktorki pod względem zarobkowym:

Zrobiłem wszystko co mogłem, żeby jej pomóc. Uważam, że powinniśmy otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za „Z archiwum X”. Możecie spytać Gillian, to wam powie, że zawsze, od kiedy tylko dowiedziałem się o tych rozbieżnościach, chciałem, żeby traktowano nas tak samo. Płace w Hollywood nie są uczciwe i to bez względu na to, czy rozbijają się o granice genderowe czy rasowe.

David Duchovny w przeszłości walczył nie tylko w imieniu koleżanki, ale i swoim własnym. Aktor opuścił serię w 2001 roku. Zostało to poprzedzone wystosowaniem pozwu wobec wytwórni 20th Century Fox za niewypłacenie kilku milionów dolarów należytego mu honorarium. Udało się dojść do porozumienia poza sądowymi salami, a aktor powrócił do serialu i wystąpił w filmowej wersji „Z archiwum X”.

Aktor wyznał, że występując w nowym mini-sezonie serialu najważniejsze było dla niego pokazanie swojego bohatera na nowym etapie jego życia. W końcu minęło wiele lat przerwy:

Ważne jest, żeby uświadomić sobie to, że minęło dużo czasu. Musiałem przyznać sam przed sobą, że nie dam rady tego zagrać tak jakbym dalej miał 32 czy 33 lata, bo wyglądałoby to dziwnie i ohydnie. To jak oglądanie 95-latka w tupecie. Pomyślałem sobie, że to duże wyzwanie być Mulderem po 20 latach. To w dalszym ciągu ta sama osoba, ale musiałem rozgryźć jak różni się od swojej młodszej wersji.

W nowej serii „Z archiwum X” w obsadzie znaleźli się także Joel McHale, Robbie Amell, Lauren Ambrose, Annabeth Gish, Annet Mahendru, Rhys Darby, Kumail Nanjiani oraz William B. Davis. Trzy pierwsze odcinki z sześciu zostały stworzone przez Chrisa Cartera. Pozostałymi zajęły się osoby związane wcześniej z serią: Glen Morgan, Darin Morgan i James Wong. Twórcy nie wykluczają poszerzenia serialowego „Z archiwum X” o kolejne epizody.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.