Twórca "Miasteczka Twin Peaks", "Mulholland Drive" odebrał honorowego Oscara

29.10.2019 10:38
David Lynch |undefined Fot. . David Lynch receives an Honorary Award at the 2019 Governors Awards/YouTube

Akademia Filmowa nagrodziła aktorów i reżyserów honorowymi Oscarami. Jedną z osób, która odebrała nagrodę, był David Lynch.

3 czerwca 2019 roku Akademia Filmowa ogłosiła laureatów honorowych Oscarów. Dowiedzieliśmy się wówczas, że statuetki odbiorą Geena Davis, Wes Studi, David Lynch i Lina Wertmüller. 27 października 2019 roku w Dolby Theatre w Los Angeles odbyła się gala rozdania nagród.

Twórca "Miasteczka Twin Peaks", "Mulholland Drive" odebrał honorowego Oscara

Honorowe Oscary przyznawane są przez Radę Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która liczy 10 członków. Geena Davis odebrała nagrodę im. Jeana Hersholta za działalność humanitarną. Wes Studi jako pierwszy rdzenny Amerykanin, odebrał nagrodę za całokształt osiągnięć. Mężczyzna zagrał w takich filmach jak "Ostatni Mohikanin”, "Tańczący z wilkami", czy "Avatar". Statuetkę odebrała również 90-letnia reżyserka, Linie Wertmueller, której tragikomedia "Siedem piękności Pasqualino" z 1975 roku zdobyła aż 4 nominacji do Oscarów. Twórczyni była również pierwszą kobietą nominowaną za reżyserię.

Przeczytaj także

O tym, że David Lynch powinien dostać Oscara mówiło się już od dawna. W końcu reżyser "Miasteczka Twin Peaks" w niedzielę odebrał statuetkę. Twórca był czterokrotnie nominowany do Oscara, ale nigdy nie udało mu się wygrać statuetki. Kiedyś nagrody honorowe przyznawano podczas uroczystej gali oscarowej, ale od 2009 roku takie Oscary są przyznawane w czasie odrębnej uroczystości. Ceremonia wręczenia Oscarów 2019 odbędzie się 10 lutego 2020 roku.

Zobacz także: David Lynch podejmie współpracę z Toolem?

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.