Dawid Ogrodnik zagra legendarnego muzyka w nowym filmie Macieja Pieprzycy

Natalia Hluzow
12.10.2018 17:02
Dawid Ogrodnik|undefined Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS

Przed Dawidem Ogrodnikiem kolejne aktorskie wyzwanie! W jaką autentyczną postać wcieli się tym razem?

Był już Rahimem z Paktofoniki, bohaterem inspirowanym niepełnosprawnym Przemkiem Chrzanowskim i Tomkiem Beksińskim. Tym razem zagra genialnego, niewidomego muzyka, Mieczysława Kosza, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”: Dawid Ogrodnik jako Mieczysław Kosz 

Mieczysław Kosz to persona dobrze znana miłośnikom jazzu. Ten mistrz improwizacji nie zostawił po sobie zbyt wiele: jeden pełnowymiarowy longplay i dwie, opublikowane pośmiertnie kompilacje różnych drobiazgów nagrywanych dla radia i telewizji. Pozostała jednak legenda. Jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak w historii wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach, nagrywał płyty, występował w najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Niestety, jak większość artystów, jednocześnie zmagał się z wewnętrznymi demonami i samotnością. W 1973 roku, w wieku 29 lat wypadł z okna. Wiele osób twierdzi, że mogło to być samobójstwo.

Dawid Ogrodnik jako Mietek Kosz Fot. foto: D.Żuchowicz

Reżyser filmu, Maciej Pieprzyca, na biografię Mietka Kosza trafił dzięki opowieściom Piotra Adamczyka:

Poznając bliżej tę biografię, odkryłem przede wszystkim nietuzinkowego człowieka. W swoich filmach szukam bohaterów, którzy nie są pogodzeni ze światem, którzy potrafią się zbuntować przeciwko normom społecznym, polityce, własnym ograniczeniom. Myślę, że powstanie film uniwersalny - choć jest to film o muzyku, tak naprawdę będzie to film o każdym z nas.

W główną rolę w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza” zobaczymy Dawida Ogrodnika, dla którego będzie to ponowna współpraca z Maciejem Pieprzycą po uznanym i nagradzanym „Chce się żyć”. Aktor nie ukrywa emocji, kiedy mówi o swojej nowej roli:

Gram Mieczysława Kosza, pianistę jazzowego, który w wieku 12 lat stracił wzrok. Kiedy otrzymałem scenariusz od Macieja Pieprzycy, ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. Potem dołączył do nas Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Razem zaczęliśmy intensywną pracę nad moją postacią. Bardzo nam pomogły wspomnienia, ale też ludzie, którzy znali go osobiście.

Udział Leszka Możdżera w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Wspomniany przez Dawida Ogrodnika Leszek Możdżer od dawna próbuje przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. Artysta od zawsze był dla niego wielką inspiracją:

Kiedy w moim życiu pojawił się jazz, jednym z pierwszych muzyków, który mnie zainspirował był właśnie Mieczysław Kosz. Wynajdywałem jego nagrania w antykwariatach, szukałem ich w starych zbiorach. Był i jest jedną z moich największych inspiracji. Kiedy pojawiła się propozycja współpracy przy filmie o Mietku Koszu wiedziałem, że muszę być częścią tego projektu, choćby dlatego, że jego nazwisko powoli odchodzi w zapomnienie, a wierzę, że trzeba to zmienić.

Leszek Możdżer Fot. foto: D.Żuchowicz

Leszek Możdżer jest odpowiedzialny stworzenie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train”, „San Francisco”, „Kasztany”, „Cała jesteś w skowronkach”). W filmie nie zabraknie też brawurowych improwizacji, które podobnie jak aranżacje, nagrane zostały jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Dzięki temu aktorzy mogli odpowiednio przygotować się do poszczególnych scen. 

Prócz Dawida Ogrodnika w filmie wystąpią także Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik.

Justyna Wasilewska Fot. foto: D.Żuchowicz

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” – kiedy premiera?

Zdjęcia do filmu wystartowały pod Krakowem w październiku 2018 roku. Później przeniosą się do Warszawy i Katowic. Mają potrwać do grudnia. Premiera filmu została zaplanowana na jesień 2019. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucją zajmuje się Next Film.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.