Disney usunął homoseksualny pocałunek z filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"

27.12.2019 12:18
Star Wars IX|undefined Fot. kadr z filmu "Star Wars IX"/ Disney

W ostatniej części filmu widzimy w jednej scenie dwójkę całujących się kobiet. Wiele osób nie zwróciło nawet na ten fakt uwagi, ale krótki fragment "Gwiezdnych wojen IX" został usunięty w jednym z krajów. 

Disney postanowił usunąć pierwszy homoseksualny pocałunek w historii "Gwiezdnych wojen" z singapurskiej wersji filmu "Skywalker. Odrodzenie". Azjatycki kraj ma dość restrykcyjne prawa dotyczące osób LGBTQ, dlatego też fragment usunięto - w oryginalnej wersji produkcja J.J. Abramsa nie mogłaby być dla dzieci, a dostałaby ocenę "Od 16 roku życia".

Gwiezdne wojny - z singapurskiej wersji filmu usunięto pocałunek dwóch kobiet

Niespodziewany pocałunek dwóch kobiet pojawił się pod koniec filmu i trwał dosłownie kilka sekund. Reżyser filmu J.J. Abrams powiedział, że umieścił scenę w swojej produkcji po to, by przedstawić relację LGBTQ w świecie "Gwiezdnych wojen", ale jednocześnie uniknąć "robienia z tego nie wiadomo czego". 

W oficjalnym oświadczeniu singapurskiego organu do zarządzania mediami Infocomm Media Development Authority, które zostało upublicznione na łamach The Guardian możemy przeczytać:

Aplikująca firma nie wspomniała o krótkiej scenie, przez którą film zasłużyłby na wyższą ocenę.

Przeczytaj także

Nie wspomniano jednak, kiedy dokładnie usunięto scenę. Jeżeli pocałunek dwóch kobiet nie zostałby wycięty z filmu, "Skywalker. Odrodzenie" otrzymałby ocenę "Dla osób powyżej 16 roku życia", co skutecznie zmniejszyłoby przychody z filmu na tym rynku.

Małżeństwa homoseksualne są w Singapurze nielegalne. Nawet uprawianie seksu z osobą tej samej płci jest surowo karane - mężczyznom grozi do dwóch lat w więzieniu, natomiast w przypadku kobiet jest to ograniczenie wolności na niezdefiniowaną ilość czasu.

Zobacz także: Zmarły student, który ocalił kolegów podczas strzelaniny, został Mistrzem Jedi. Lucasfilm uhonorowało bohatera

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.