Disney wspiera osoby LGBTQ+. Pracownicy firmy krytykują homofobiczną ustawę

16.03.2022 15:55
Disney wspiera osoby LGBTQ+. Pracownicy firmy krytykują homofobiczną ustawę Fot. Lafargue Raphael/ABACA/Abaca/East News

Pracownicy Disneya postanowili wyrazić sprzeciw homofobicznej ustawie znanej jako "Don't say gay", która mocno uderza w prawa osób LGBTQ+.

Disney sprzeciwia się ustawie uderzającej w osoby LGBTQ+

W lutym 2022 roku przez komisję edukacji na Florydzie przeszedł projekt ustawy potocznie zwanej "Don't say gay" ("Nie mów o gejach" - przyp. red.). W założeniu, ta ma wprowadzić zakaz rozmów na temat orientacji seksualnych i transpłciowości w szkołach podstawowych. Tego typu ustawy działają na terenie kilku stanów z silnymi wpływami Republikanów, między innymi w Oklahomie, Teksasie, Luizjanie i Missisipi.

Polecamy

Według wielu specjalistów z zakresu prawa, tego typu przepisy są naruszeniem niezbywalnych praw człowieka. Jak podaje Deadline, szef The Walt Disney Company Bob Chapek 11 marca 2022 roku przerwał milczenie i publicznie skrytykował ustawę. Teraz pracownicy Disneya zapowiadają protesty przeciwko wprowadzeniu w życie "Don't say gay".

W sieci pojawił się list otwarty pracowników Disneya, którzy nie zgadzają się na homofobiczne prawo:

Ze względu na brak współczucia i poparcia społeczność LGBTQIA+ TWDC i jej sojusznicy są zmuszeni zająć jednoznaczne stanowisko poprzez liczne akcje bezpośrednie, w tym zarówno wirtualne, jak i osobiste protesty – z których pierwszy odbędzie się we wtorek 15 marca.

Polecamy

To akurat nie jest dziwne zachowanie - Disney ma wiele powiązań z Florydą. Ich najbardziej znany i ikoniczny resort Disneyland znajduje się właśnie w okolicach Orlando, gdzie pracuje ponad 77 tysięcy osób.  

Postawa pracowników Disneya to nie jedyna tego typu reakcja w amerykańskiej branży rozrywkowej. Podobną postawą wykazali się pracownicy platformy streamingowej Netflix, kiedy w 2021 roku pojawiły się kontrowersje wokół żartów Davida Chappelle'a w jego programie "The Closer".

Protesty prowadzone przez osoby reprezentujące Disneya ruszyły 15 marca 2022 roku. Mają być kontynuowane codziennie o godzinie 15:15, aż do 21 marca. 22 marca odbędzie się protest na o wiele większą skalę.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.