Wojna w Ukrainie: Disney wstrzymał premiery swoich filmów w Rosji. Inne firmy idą w ich ślady

01.03.2022 12:58
Wojna w Ukrainie: Disney wstrzymał premiery swoich filmów w Rosji. Inne firmy idą w ich ślady Fot. AP/Associated Press/East News

Rosja została potępiona przez kolejną dużą markę. Tym razem studio Walta Disneya postanowiło wstrzymać premiery w kraju rządzonym przez Władimira Putina.

Disney wstrzymuje premiery swoich filmów w Rosji

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała sprzeciw The Walt Disney Company. Konglomerat podjął decyzję o wycofaniu z dystrybucji swoich filmów, które miały trafić na rosyjski rynek. Bojkot jest buntem korporacji wobec wojny na Ukrainie.

Polecamy

Walka Ukraińców z rosyjskim agresorem jest wpierana na wielu poziomach. Oprócz sankcji ekonomicznych i politycznych, teraz pojawił się również ostracyzm na poziomie sztuki kultury i rozrywki. Ten przejawił się m.in. działaniem The Walt Disney Company. Jak podaje Variety, firma postanowiła wycofać swoje filmy z dystrybucji w Rosji. Szczegóły decyzji wyjaśnił rzecznik prasowy firmy.

Będziemy podejmować przyszłe decyzje biznesowe na podstawie zmieniającej się sytuacji. W międzyczasie, biorąc pod uwagę skalę narastającego kryzysu uchodźczego, współpracujemy z naszymi partnerami z organizacji pozarządowych, aby zapewnić uchodźcom pilną pomoc i inną pomoc humanitarną.

Reakcja Disneya nie ogranicza się więc jedynie do symbolicznego wycofania nadchodzących produkcji, ale również przekłada się na realną pomoc osobom potrzebującym.

Polecamy

Jednym z filmów, którego nie zobaczą Rosjanie, jest animacja studia Pixar "To niewypanda", która trafi do kin i na platformę Disney+ 11 marca 2022 roku.

Decyzja Disneya o wstrzymaniu premiery nadchodzących filmów w Rosji to pierwsza tego typu reakcja pośród głównych dystrybutorów filmowych. Korporacja nie jest jednak sama, bo w jej ślady poszli inni gracze na rynku filmowym - już teraz Warner Bros. potwierdził, że nie pokaże w Rosji "Batmana", natomiast Sony Pictures zrezygnowało z premiery "Morbiusa" w kraju rządzonym przez Putina. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.