Dlaczego Lando Calrissian został wrogiem Imperium?

Sergiusz Kurczuk
05.09.2018 14:58
Dlaczego Lando Calrissian został wrogiem Imperium? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje

Lando Calrissian to jedna z postaci, która zasłużyła się w walce z siłami Imperatora. Czemu kosmiczny awanturnik stanął po stronie Rebeliantów?

Każdy fan „Gwiezdnych Wojen” wie, kim jest Lando Calrissian. Galaktyczny przemytnik konkurował z Hanem Solo i chociaż początkowo wydał Rebeliantów Darthowi Vaderowi, finalnie wziął udział w walce z Imperium. Postać grana przez Billy'ego Dee Williamsa postać pojawiła się w V i VI epizodzie, jednak Ron Howard postanowił zgłębić przeszłość bohatera w prequelu „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”. W młodego Lando wcielił się Donald Glover, ale film nie odpowiedział na pytanie, czym Calrissian zaszedł za skórę poplecznikom Palpatine'a i Vadera. Z pomocą przychodzi komiks. 

„Star Wars: Lando – Double or Nothing” - przeszłość Lando Calrissiana

Uniwersum „Star Wars” jest tak rozbudowane, że nie wszystkie informacje na temat postaci można pomieścić w filmie. Z tego powodu powstają poboczne historie, dopełniające wydarzenia z kinowych produkcji. Fani „Gwiezdnych Wojen” oglądają więc seriale oraz zaczytują się w książkach i komiksach. To ostatnie medium niejednokrotnie wyjaśniło wątki, na które zabrakło czasu w filmach. Jednym z nich jest przeszłość Lando Calrissiana. W 4. numerze komiksu „Star Wars: Lando – Double or Nothing”, ukazano, dlaczego przemytnik miał na pieńku z Imperium.

4 Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars: Lando – Double or Nothing #4

W komiksie dowiadujemy się, że Lando i L3-37 podjęli się misji przeszmuglowania broni do fabryki droidów obsługiwanej przez zniewoloną rasę Petrusjan. Mały arsenał miał pomóc im w wyzwoleniu się spod jarzma Imperium. Rebelianckie nastawienie L3-37 i dramat zniewolonych Petrusjan spowodowały, że Lado postanowił pomóc niechętnej przewrotowi rasie pokonać okupantów. Petrusjanie nie chcieli walczyć w powstaniu, ponieważ uważali, że lepiej być niewolnikiem, niż wrogiem Imperium. Calrissian wcielił się w rolę lidera buntu i poprowadził zniewolonych kosmitów do walki. 

4 Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars: Lando – Double or Nothing #4

Wkrótce każdy szturmowiec w pobliżu został pokonany, a kolonia została wyzwolona. Z tego powodu nazwisko Lando wskoczyło na szczyt poszukiwanych wrogów Imperium. To właśnie z tego powodu okrył się sławą, która przyciągnęła zainteresowanie młodego Hana Solo, Qi'ry i Becketta, którzy mieli wykonać zadanie dla Karmazynowego Świtu. Ten heroiczny wyczyn sprawił, że fani „Gwiezdnych Wojen” zobaczyli ludzką stronę cynicznego przemytnika. 

„Gwiezdne Wojny: Epizod IX” -  Billy Dee Williams ćwiczy do roli Lando Calrissiana

Bohater powróci w IX epizodzie „Star Wars”. Lando miał się już pojawić w „Ostatnich Jedi”, ale jego postać nie pasowała do klimatu filmu. J.J. Abrams potwierdził jednak, że w obsadzie zwieńczenia nowej trylogii znów zobaczymy starego przyjaciela Hana SoloBilly Dee Williams podzielił się w mediach społecznościowych swoimi przygotowaniami do roli Calrissiana.

Na powrót Lando będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie trwają jeszcze zdjęcia do filmu. Premiera 9. części „Star Wars” została zapowiedziana na grudzień 2019 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.