"Zimna wojna" z największą liczbą nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2018 roku

Natalia Hluzow
13.11.2018 13:51
Zimna wojna Europejska Nagroda Filmowa|undefined Fot. materiały prasowe

"Zimna wojna" znalazła się wśród 5 filmów uznanych przez Europejską Akademię Filmową za najlepsze produkcje 2018 roku. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał też nominacje w czterech pozostałych najważniejszych kategoriach Europejskiej Nagrody Filmowej, co uczyniło go filmem z największą liczbą nominacji w 2018 roku.

"Zimna wojna" została wybrana jednym z najlepszych europejskich filmów 2018 roku. Europejska Akademia Filmowa przyznała jej aż 5 nominacji do ENF we wszystkich najważniejszych kategoriach. To kolejne ważne wyróżnienie dla najnowszego dzieła Pawła Pawlikowskiego po nagrodzie w Cannes, Złotych Lwach w Gdyni, a także wytypowaniu go na polskiego kandydata do Oscara oraz Złotego Globu.

"Zimna wojna": 5 nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej

"Zimna wojna" osiągnęła kolejny międzynarodowy sukces. Produkcja została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w aż 5 kategoriach, tym samym osiągając status filmu z największą liczbą nominacji w 2018 roku. Najważniejszą ze wszystkich jest oczywiście kategoria Najlepszy Film Europejski. "Zimna wojna" zmierzy się w niej z filmami "Border" (Szwecja, reż. Ali Abbasi), "Dogman" (Francja, reż. Matteo Garrone), "Girl" (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i "Happy as Lazarro" (Francja, Niemcy, Szwajcaria).

Szanse na Europejską Nagrodę Filmową ma także sam Paweł Pawlikowski, który został nominowany w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenarzysta. O ENF zawalczą też Joanna Kulig w kategorii Najlepsza Aktorka i Tomasz Kot w kategorii Najlepszy Aktor. 

Europejska Nagroda Filmowa - gala wręczenia nagród

Europejska Nagroda Filmowa, nazywana często "europejskim Oscarem" to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim produkcjom. Zarówno za wskazanie nominowanych, jak i za wybór zwycięzców odpowiada Europejska Akademia Filmowa. ENF przyznawana jest w 10 kategoriach, z czego najważniejszą jest Najlepszy Film Europejski.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 15 grudnia 2018 w Sewilli. Pełną listę nominacji znajdziecie na oficjalnej stronie European Film Awards.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.