Festiwal w Gdyni jednak w tym roku? Jest oficjalna decyzja

15.07.2020 16:56
Festiwal w Gdyni jednak w tym roku? Jest oficjalna decyzja Fot. . KFP/REPORTER

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych miał odbyć się we wrześniu tego roku. Z powodu pandemii koronawirusa impreza została jednak odwołana i przesunięta na kolejny rok. Teraz jednak okazuje się, że włodarze znaleźli nowy termin dla imprezy. Kiedy odbędzie się święto polskiego kina?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to polska impreza filmowa z długą tradycją. „Festiwal w Gdyni”, jak mówi się o nim potocznie, to festiwal, na którym możemy zobaczyć najciekawsze polskie produkcje z nadchodzącego sezonu. Impreza datuje się aż do 1974 roku.

Przeczytaj także

W tym roku festiwal miał odbyć się w dniach 14-19 września, jednak przed kilkoma tygodniami zdecydowano się o anulowanie tegorocznej imprezy i przesunięcie jej o rok. Teraz jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej wydał informację o tym, że impreza jednak się odbędzie, choć w innym niż dotychczas terminie.

Festiwal w Gdyni jednak w 2020 roku. Kiedy się odbędzie?

W komunikacie, który właśnie pojawił się na stronie PISF.pl, możemy przeczytać: 

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska filmowego Komitet Organizacyjny FPFF jednogłośnie zdecydował o organizacji 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jeszcze w tym roku. Wydarzenie w formie hybrydowej odbędzie się w dniach 9-14 listopada 2020 r." 

Przeczytaj także

Forma hybrydowa oznacza, że wydarzenia odbywać będą się zarówno w salach kinowych w Centrum Festiwaloym w Gdyni, jak i w Internecie. 

Zgodnie z nową, wstępną koncepcją pokazy filmów konkursowych odbywać się mają z udziałem dziennikarzy, ale bez udziału publiczności. Towarzyszące projekcjom konferencje prasowe z udziałem twórców transmitowane będą online.

Co niezwykle ciekawe, informacja zawiera także wzmiankę, że do 3 sierpnia dyrektor festiwalu powinien przekazać nowy regulamin imprezy, uwzględniający specyficzne warunki, w jakich odbywać się będzie festiwal.

Przeczytaj także

Co ważne - nowym dyrektorem artystycznym festiwalu został Tomasz Kolankiewicz, który wybrany był przez gremium organizacyjne festiwalu jeszcze w maju tego roku.  Sęk tkwi w tym, że dotychczas nie uzyskał on oficjalnej nominacji od Ministra Kultury, Piotr Glińskiego. Czy informacja o ogłoszeniu festiwalu wreszcie przyspieszy tę biurokratyczną machinę? Czas pokaże.

Czytaj także: „W domu” – HBO zaprezentowało zwiastun polskiego serialu nakręconego podczas kwarantanny.

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.