Film "Dark Phoenix" gorszy od "X-Men: The Last Stand"? Miażdżące oceny krytyków na Rotten Tomatoes

06.06.2019 12:00
X-Men: The Last Stand i Dark Phoenix|undefined Fot. kadry z filmów X-Men: The Last Stand i Dark Phoenix

Do kin wchodzi "Dark Phoenix" - ostatni film o X-Men ze studia Fox. Okazuje się, że krytycy na Rotten Tomatoes nie zostawili na produkcji suchej nitki. Opowieść o Jean Grey ma gorsze oceny niż 3. część pierwszej trylogii.

Na premierę nowej i zarazem ostatniej części opowieści o filmowych X-Men czekało wielu fanów mutantów. Oczekiwanie większości wynikało jednak tylko z sentymentu do serii, która od prawie 20 lat przybliżała widzom losy kinowych homo superior. Po przejęciu studia Fox przez Disneya stało się jasne, że seria niebawem wyzionie ducha, by za jakiś czas odrodzić się niczym feniks z popiołów. "Dark Phoenix" był więc filmem zmykającym cykl. Niestety finał okazał się wielkim rozczarowaniem, o czym możecie przekonać się, czytając naszą recenzję, lub poznać pierwsze opinie na jego temat, zaprezentowane w sieci po premierowym seansie za oceanem. Okazuje się jednak, że może być jeszcze gorzej.

"Dark Phoenix" na Rotten Tomatoes - gorsze oceny niż "X-Men: The Last Stand" i "X-Men Origins: Wolverine"

Do tej pory najgorzej ocenianym filmami w serii była 3. część oryginalnej trylogii zatytułowana "X-Men: The Last Stand" (X-Men: Ostatni bastion) oraz spin-off opowiadający o powstaniu Wolverine'a. W serwisie Rotten Tomatoes powiło się do tej pory tylko ponad 100 recenzji. Niestety większość z nich wskazuje, że film, posługując się nomenklaturą portalu, jest nieświeży. Produkcja zdobyła jedynie 22% świeżości.

Rotten Tomatoes Fot. foto: print screen z Rotten Tomatoes

To mniej niż zdobyła zdaniem wielu fanów najgorsza odsłona filmowych X-Men - "The Last Stand", swoją droga również adaptacja komiksowej historii znanej jako "Dark Phoenix Saga". Krytycy ocenili tę produkcję na 57% świeżości.

Rotten Tomatoes Fot. foto: print screen z Rotten Tomatoes

"Dark Phoenix" została oceniona nawet gorzej od jednej z większych porażek wśród filmów o X-Men - "X-Men Origins: Wolverine" ("X-Men Geneza: Wolverine"). Produkcja o solowych przygodach Logana zebrała jedynie 37% świeżości.

Rotten Tomatoes Fot. foto: print screen z Rotten Tomatoes

Należy jednak pamiętać, że najnowsza część "X-Men" nie miała jeszcze oficjalnej premiery. Na razie odbyły się pokazy specjalne. Prawdopodobnie z biegiem czasu ocena filmu nieco wzrośnie, ponieważ nie wszyscy krytycy widzieli produkcję w reżyserii Simona Kindberga. Początkowo wynik na Rotten Tomatoes wynosił jedynie 15%.

Warto wziąć też pod uwagę, że to oceny krytyków filmowych, którzy biorą pod uwagę każdy aspekt produkcji i starają się ją ocenić obiektywnie. Ocena widzów zazwyczaj  jest trochę wyższa, co potwierdzają przykłady "The Last Stand" i "Wolverine'a" - oba filmy zdobyły ponad 50%. W przypadku "Dark Phoenix" tego typu informacje nie są jeszcze znane, ponieważ przeciętni zjadacze popcornu dopiero zobaczą film.

Przeczytaj także

"Dark Phoenix" - kiedy premiera?

Jakie oceny wystawią zwykli widzowie? Ostatni film o X-Men trafi do polskich kin już 7 czerwca 2019 roku. W "Dark Phoenix" wystąpili Sophie Turner, Michael Fassbender, James McAvoy, Jennifer Lawrence, Nicholas HoultTye Sheridan, Alexandra ShippKodi Smit-McPhee i Evan Peters.

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.