Film o uchodźcach zawalczy o Oscara 2019

Olga Konarzycka
07.08.2018 11:35
Eldorado|undefined Fot. materiały prasowe

Film „Eldorado” w reżyserii Markusa Imhoofa został wytypowany jako szwajcarski kandydat do Oscara. Zawalczy o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Chociaż najbliższa ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się dopiero w marcu 2019 roku, zdaje się, że wyścig po nagrodę Akademii Filmowej już się rozpoczął. Do 1 października można zgłaszać kandydatów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Szwajcaria zdecydowała się postawić na film dokumentalny o uchodźcach.

Szwedzki film o uchodźcach zawalczy o Oscara

W tym roku Szwajcarzy postanowili zawalczyć o statuetkę przyznawaną przez Amerykańską Akademię Filmową produkcją „Eldorado”, dokumentem w reżyserii Markusa Imhoofa. W oscarowym wyścigu twórca reprezentował Szwajcarię już cztery razy. Udało mu się nawet zdobyć nominację do nagrody - w 1981 roku za film „Łódź jest pełna”.

Szwajcarskie filmy w przeszłości dwukrotnie zdobywały Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 1981 roku udało się to politycznemu thrillerowi „Przekątna gońca”. W jego obsadzie znalazł się nawet polskie akcent - w filmie zagrał Daniel Olbrychski. Podczas ceremonii rozdania nagród w 1990 roku jako najlepszy film nieanglojęzyczny triumfowała za to „Podróż nadziei”.

„Eldorado” - dokument o uchodźcach kandydatem do Oscara

Fabuła filmu jest zainspirowana osobistymi przeżyciami reżysera. Gdy był on małym chłopcem, jego rodzice zdecydowali się przyjąć do domu młodą włoską uchodźczynię, jednak dzieci szybko zostały rozłączone. Właśnie wspomnienie o małej Giovannie pchnęła Imhoofa do bliższego przyjrzenia się obecnej sytuacji uchodźców w Europie.

Produkcja ukazuje dramatyczne losy pasażerów okrętu, którym decydują się nielegalnie przeprawić do Europy. Po wyjściu ze specjalnych obozów dla uchodźców zmuszeni są oni do podjęcia nielegalnej pracy. Dokument Markusa Imhoofa decyduje się ukazać sposób, w jaki traktowani są oni podczas podróży Morzem Śródziemnym, a następnie we Włoszech i jego rodzimej Szwajcarii.

Premiera „Eldorado”odbyła się w lutym 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale, gdzie otrzymał nagrodę Amnesty International. W czerwcu 2018 roku został również wyświetlony podczas poznańskiego Malta Festival Poznań. Według opisu organizatorów festiwalu „Film kwestionuje obowiązujący obecnie system zorganizowanej pomocy uchodźcom, który sprowadza ich do roli ofiar i wtłacza w błędne koło ekonomicznych interesów”.

Jak myślicie, czy produkcja ma szansę otrzymać nominację do statuetki?

 

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.