Francis Ford Coppola wyda notatnik z czasów „Ojca chrzestnego”

Robert Skowronski
25.05.2016 11:23
Francis Ford Coppola wyda notatnik z czasów „Ojca chrzestnego” Fot. reganarts.com

Rzecz, która powinna sprawić, że każdy badacz historii kina, a zwłaszcza miłośnik ekranizacji książki Mario Puzo, otworzy usta z zachwytu. Francis Ford Coppola opublikuje w formie książki swój notatnik z czasów kręcenia „Ojca chrzestnego”.

Całość ma się składać aż z 720 stron! Ukaże się ona nakładem Regan Arts 15 listopada 2016 roku. W środku znajdziemy osobiste materiały reżysera z czasu pracy nad swoim arcydziełem kina gangsterskiego. Książka będzie kosztować 50 dolarów i na dany moment niestety nic nie wiadomo w kwestii ewentualnego polskiego wydania.

Jak możemy przeczytać na stronie wydawcy „The Godfather Notebook”, to:

Najważniejsza, niepublikowana dotąd praca dotycząca największego filmu wszech czasów, „Ojca chrzestnego”, napisana przed rozpoczęciem zdjęć przez człowieka, który wyreżyserował dzieło - Francisa Forda Coppolę. Wówczas zaledwie 32-letni twórca odsłania proces powstawania słynnego obrazu. Skrupulatne zapiski i wrażenia z powieści Mario Puzo, które zostały zaprezentowane w notatniku, pokazują codzienną pracę na planie. Ta książka odsłania kurtynę skrywającą legendarnego reżysera i dzieło, które zapoczątkowało jego prawdziwą karierę.

Wstęp do książki został napisany przez Francisa Forda Coppolę, a w niej znajdziemy zdjęcia z planu zdjęciowego filmu oraz spoza niego, czy też notatki dotyczące obsady. Jednak głównym daniem jest tu powieść Puzo wypełniona zapiskami na marginesie oraz podkreśleniami wykonanymi ręką reżysera. Wygląda to tak, jak na poniższych zdjęciach:

sss Fot. foto: reganarts.com

Francis Ford Coppola skomentował fakt wydania książki. Reżyser cieszy się z możliwości uchylenia rąbka tajemnicy dotyczącej jego metod pracy:

Ten notatnik to moja prywatna rzecz związana z „Ojcem chrzestnym”. Jestem bardzo szczęśliwy, że po tylu latach mogę się tym podzielić z tymi, którzy będą zainteresowani tematem. To klucz do zrozumienia, jak powstawał obraz na podstawie powieści autorstwa Puzo.

Notatnik Coppoli można było już zobaczyć wcześniej, dzięki archiwalnym rozmowom z reżyserem na temat „Ojca chrzestnego”. Reżyser zdradził wówczas, że:

Czasami siadałem z książką i maszyną do pisania w rogu pewnej kawiarni. Przechodziłem przez tekst i oznaczałem fragmenty dotyczące danych scen. Nie zawsze następowały po sobie w sposób chronologiczny. Czasami nie podążały za rozdziałami, układałem je według tego jak sam czułem. Miałem bardzo duże marginesy, na których mogłem zapisywać notatki - była to dla mnie mapa to wyreżyserowania filmu. Mimo, że miałem napisany scenariusz, to przychodziłem ze swoim notatnikiem na plan.

Obszernej wypowiedzi twórcy możecie posłuchać poniżej:

Książka będzie też dostępna w limitowanej serii z autografem twórcy. Jednak koszt takiego rarytasu to już 250 dolarów. Chcecie poznać więcej tajemnic kryjących się za „Ojcem chrzestnym” - zobaczcie nasze zestawienie improwizowanych scen w filmach.

Sprawicie sobie książkę Francisa Forda Coppoli?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.