Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i Jarosław Kaczyński przepisali "Ziemię Obiecaną" Reymonta

26.09.2019 12:16
Martin Scorsese|undefined Fot. . shutterstock.com

F. F. Coppola, Martin Scorsese i Jarosław Kaczyński odręcznie przepisali fragmenty "Ziemi Obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta.

Władysław Stanisław Reymont był polskim pisarzem, prozaikiem i nowelistą. Artysta pisał "Ziemię Obiecaną" w latach 1897–1898. Powieść przedstawiała różne warstwy społeczeństwa. Inspiracją do stworzenia książki była Łódź, która w XIX wieku bardzo dynamicznie się rozwijała. Pisarz obserwował zmiany, które zachodziły w społeczeństwie i starał się je opisać. Łódź była bowiem ziemią obiecaną, do której przybywali ludzie w nadziei na zarobienie pieniędzy.

Coppola, Scorsese i Kaczyński przepisali "Ziemię Obiecaną" Reymonta

Z okazji 100. rocznicy zaginięcia oryginalnego rękopisu, łódzka fundacja Atlas Sztuki zorganizowała niezwykłą akcję. Autorzy pomysłu przyznają, że "Ziemia Obiecana" jest dla Łodzi czymś więcej niż tylko powieścią. Organizatorzy wymyślili, że z pomocą wszystkich chętnych można "napisać" na nowo dwa tomy "Ziemi Obiecanej". Do akcji przyłączyli się już Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, a także Jarosław Kaczyński.

Żeby stać się częścią projektu wystarczy wejść na stronę internetową promised.pl i wybrać fragment "Ziemi Obiecanej", który chce się przepisać. Następnie należy zrobić zdjęcie lub zeskanować odręcznie przepisany tekst i wysłać gotowe zdjęcie w formularzu ukrytym pod każdym wersem. Akcja ma trwać do 21 stycznia 2021 roku. Wtedy manuskrypt zostanie przekazany Prezydentowi Łodzi.

Przeczytaj także

Martin Scorsese miał dotychczas pełne ręce roboty. Filmowiec pracował nad filmem gangsterskim "Irlandczyk". Dzieło zostanie pokazane już 27 września 2019 roku na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku. W produkcji wystąpili Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci. Polska premiera odbędzie się 27 listopada 2019 roku.

Zobacz także: Opublikowano oficjalny trailer "Irlandczyka". Robert De Niro w świetnej formie

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.