Gary Oldman zatruł się nikotyną na planie „Czasu mroku”. Co było przyczyną?

Natalia Hluzow
15.12.2017 13:43
Gary Oldman zatruł się nikotyną na planie „Czasu mroku”. Co było przyczyną? Fot. kard z filmu „Czasu mroku”

Problem zdrowotny Gary'ego Oldmana to kolejny dowód na to, że aktorstwo wcale nie jest bezpiecznym zawodem. 

Możliwość wcielenia się w jedną z najsłynniejszych postaci w historii to wielki przywilej, ale i wielka odpowiedzialność. Dlatego Gary Oldman podszedł do sprawy bardzo poważnie i wcielając się w Winstona Churchilla w jego biograficznym filmie postanowił odtworzyć wszelkie jego nawyki z najwyższą starannością. Na planie „Czasu mroku” wypalił więc setki kubańskich cygar Romeo y Julieta, czyli ulubionej marki Churchilla. Cygara kupione do filmu kosztowały łącznie aż 20 000 dolarów oraz zdrowie Gary’ego Oldmana.

Podczas rozmowy z The Hollywood Reporter, aktor wyznał, że podczas zdjęć zatruł się nikotyną w związku z gigantyczną ilością cygar, jaką wypalał w każdej scenie. Jak powiedział:

Złapałem poważne zatrucie nikotyną. Masz cygaro, które jest już w 3/4 wypalone i odpalasz je jeszcze raz, ale po kilku dublach wypalasz je do końca, więc gość od rekwizytów przynosi Ci nowe cygaro – a robiliśmy po 10 lub 12 dubli na scenę.

Można byłoby się zastanawiać, dlaczego w takiej sytuacji prawdziwych cygar nie zastąpiono np. ziołowymi atrapami, ale takie dywagacje nie mają sensu w przypadku Gary’ego Oldmana. Podobnie jak Christian Bale należy on bowiem do grupy aktorów, którzy naprawdę potrafią poświęcić się dla roli.

Na szczęście tego typu poświęcenie jest zazwyczaj bardzo doceniane przez Amerykańską Akademię Filmową podczas przyznawania Oscarów. Podobnie jak metamorfozy aktorów i aktorek. A w tym filmie Gary Oldman przeistoczył się w Churchilla tak bardzo, że trudno odnaleźć jego prawdziwą twarz pod filmowym wizerunkiem. Dlatego jest dziś niemal pewnym kandydatem do nominacji, a nawet nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Byłaby to druga (po „Szpiegu”) nominacja do Oscara w jego karierze i pierwszy Oscar. Czy go otrzyma? Przekonamy się podczas gali w 2018 roku. Natomiast wcześniej będziemy mogli obejrzeć i samodzielnie ocenić „Czas mroku”, opowiadający o trudach bycia premierem Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej. Film trafi do polskich kin 26 stycznia 2017 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.