George Miller przewodniczącym jury na Cannes 2016

Robert Skowronski
02.02.2016 15:11
George Miller przewodniczącym jury na Cannes 2016 Fot. kadr z wideo

Twórca serii filmów o Mad Maxie oceni dzieła na 69. festiwalu w Cannes i przyzna Złotą Palmę, jako przewodniczący jury.

George Miller będzie pierwszym Australijczykiem, którego dostąpi ten zaszczyt. Na oficjalnym fanpage'u festiwalu został umieszczony film, w którym możemy obejrzeć ujęcia z całej filmografii reżysera. A ta nie należy do zbyt oczywistych, bo obok klasycznego postapokaliptycznego obrazu z Melem Gibsonem obfituje ona w przykłady kina familijnego („Babe - świnka w mieście”) czy filmy animowane, jak nagrodzone Oscarem „Happy Feet: Tupot małych stóp”.

Szybki kurs historii dzieł George'a Millera możecie zobaczyć poniżej:

Reżyser nie rozwodził się na temat swojej roli na festiwalu w Cannes. Jedynie w krótkich słowach wyraził szczere zadowolenie:

To prawdziwa rozkosz. Ogromny zaszczyt.

Nieco więcej mieli do powiedzenia organizatorzy festiwalu, którzy muszą sobie zdawać sprawę z tego, że fani arthouse'u, który króluje w Cannes, mogą nie w pełni akceptować decyzję o uczynieniu Millera przewodniczącym jury. Hollywoodzki reżyser zajmujący się kinem gatunkowym i filmami dla dzieci? Organizatorzy uspokajają ewentualne głosy krytyki:

Na przestrzeni lat, Miller eksperymentował z wieloma gatunkami, spełniał oczekiwania masowej widowni przy zachowaniu wysokiej artystycznej jakości swoich filmów. „Mad Max: Na drodze gniewu” to ultra brutalne futurystyczne dzieło, które nadało klasy filmowi akcji poprzez mistrzowskie połączenie kina drogi, westernu i science fiction. 

„Mad Max: Na drodze gniewu”, czyli ostatnie dzieło twórcy, cieszy się ogromnym uznaniem filmowego światka - nominacje do Złotych Globów i Oscarów - oraz krytyki i widzów - ulubiony obraz 2015 roku Quentina Tarantino. Pierwszej z wymienionych nagród nie udało się zdobyć, choć film otrzymał ku temu dwie szanse. Może poszczęści się przy statuetce Akademii. Szanse są większe, gdyż „Mad Max: Na drodze gniewu” ma aż 10 nominacji.

Co ciekawe premiera dzieła odbyła się 14 maja 2015 roku właśnie w Cannes. W dniach 11-22 maja 2016 roku reżyser będzie ponownie przybywał na Lazurowym Wybrzeżu, gdyż to wtedy odbędzie się festiwal.

Cieszycie się, że George Miller będzie przewodniczył w Cannes?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.