„Gwiezdne wojny” najlepiej zarabiającym filmem roku w USA po raz trzeci z rzędu! Jaki tytuł zwyciężył w Polsce?

Natalia Hluzow
03.01.2018 16:01
„Gwiezdne wojny” najlepiej zarabiającym filmem roku w USA po raz trzeci z rzędu! Jaki tytuł zwyciężył w Polsce? Fot. materiały prasowe

„Ostatni Jedi” w zaledwie 2 tygodnie pokonał wszystkie inne filmy z 2017 roku i zgromadził w amerykańskich kinach największą liczbę widzów. A na co do kina chodzili Polacy?

Wśród licznych podsumowań zakończonego roku w branży filmowej, producentów obchodzi przede wszystkim jedno – który film najwięcej zarobił, a co za tym idzie – w jakie tytuły, tematy, twórców czy aktorów warto inwestować w przyszłości.

Zdobywca pierwszego miejsca w USA nie zaskakuje. Mimo, że film „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” trafił do kin w połowie grudnia 2017, można było przewidzieć taki obrót spraw po tym, jak w 2016 roku w rocznym zestawieniu Box Office w Stanach Zjednoczonych zwyciężył grudniowy „Łotr 1”, a w 2015 – również grudniowe „Przebudzenie mocy”. „Ostatnim Jedi” nie udało się pokonać swoich poprzedników, jednak zarobili bardzo zadowalającą sumę 531,511,829 dolarów.

Zaraz za nim uplasowała się aktorska „Piękna i Bestia”, która zarobiła ponad 504 miliony dolarów, co dało łącznie historyczny efekt – po raz pierwszy dwa filmy Disney’a w tym samym roku osiągnęły zyski przekraczające pół miliarda dolarów. Na trzecim miejscu znalazła się „Wonder Woman” z wynikiem finansowym 412,563,408 dolarów – najlepiej zarabiający film superbohaterski 2017 oraz najbardziej dochodowa opowieść o genezie superbohatera w historii. Lista TOP 10 sporządzona przez Box Office Mojo prezentuje się następująco:

BOX Office 2017 Fot. screen ze strony: www.boxofficemojo.com

Wynika z niej jasno, że Amerykanie wyjątkowo cenią sobie fantastykę, a w szczególności filmy superbohaterskie, które zajęły aż 6 z 10 pierwszych miejsc.

Co na to polska publiczność? Choć lubi oglądać „Star Wars”, jak filmy o superherosach, to nie one zajmują pierwsze miejsca oglądalności w naszych kinach. Ostatnich Jedi, Wonder Woman, Thora, Logana, Spider-Mana, Piękną i Bestię pokonały „Listy do M. 3” oraz „Botoks”, które nie tylko wypełniały kinowe sale po brzegi, ale także wzbudzały skrajne emocje. Pewnie to dlatego znalazły się na 1. i 2. miejscu podsumowania w Polsce. Pierwszą trójkę zamyka „Gru, Dru i Minionki”. Na czwartym - kolejna polska produkcja - „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

Z jednej strony to dobrze, bo Polacy w końcu zaczęli chadzać do kin na rodzime produkcje. Z drugiej – to „Listy do M. 3” i „Botoks”… Jak ma się to do faktu, że nasi czytelnicy uważają ostatni film Vegi na najgorszy film polski 2017 roku? Trudno ocenić. Ale liczby mówią same za siebie:

BOX Office 2017 Polska Fot. foto: screen ze strony: www.boxoficemojo.com

„Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” uplasowały się dopiero na 9. pozycji. Co ciekawe, „Blade Runner 2049”, który czytelnicy Antyradio.pl uznali za najlepszy film 2017 roku, znalazł się dopiero na 24. miejscu pod względem ilości biletów sprzedanych w polskich kinach.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.