HBO Max zastąpi HBO GO w 2021 roku. Czy zmiana przyniesie wzrost ceny?

05.12.2020 11:54
HBO Max Fot. Shutterstock

HBO GO już niebawem przejdzie do lamusa. W jego miejsce pojawi się HBO Max, gdzie swoje premiery będą miały najbardziej wyczekiwane hity 2021 roku. Pytanie tylko, czy start atrakcyjniejszej platformy będzie wiązał się z wprowadzeniem mniej atrakcyjnych cen?

To już oficjalne. HBO Max wystartuje na polskim rynku w 2021 roku. Pojawi się w miejsce HBO GO. To wielka gratka dla miłośników filmów i seriali, ale też dość poważne niebezpieczeństwo wzrostu cen. Czy przyjdzie nam zapłacić więcej za możliwość oglądania hitów takich jak "Wonder Woman 1984", "Diuna", "Matrix 4" czy "Obecność 3" w domowym zaciszu?

Polecamy

HBO Max w Polsce od 2021 roku

HBO Max to amerykańska platforma streamingowa w wersji premium należąca do AT&T WarnerMedia, która została uruchomiona 27 maja 2020 roku. Obejmuje wszystkie produkcje oryginalne HBO, (również takie, które zostały stworzone tylko dla HBO Max) a także szereg dodatkowych treści popularnych wytwórni, takich jak Warner Bros., New Line, The CW, TNT oraz Cartoon Network.

Zobacz także

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, w ubiegły czwartek szef HBO Max, Andy Forssell, ogłosił plany ekspansji HBO Max w Europie. W drugiej połowie 2021 roku HBO zamierza zastąpić nową platformą swoje aktualne usługi streamingu w krajach Europy i Ameryki Południowej. HBO Max docelowo ma być dostępne w 190 krajach na całym świecie. Oznacza to, że już w przyszłym roku nowa platforma wyprze z polskiego rynku popularne HBO GO, które w naszym kraju jest dostępne dla wszystkich internautów od marca 2018.

Michał Kozicki, były prezes HBO w Polsce, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przyznał, że zapowiadana zmiana jest naturalnym i zrozumiałym ruchem nadawcy, który powinien zadowolić użytkowników. Jak twierdzi:

Kreatorem tego, co się dzieje na rynku streamingu na świecie, są Stany Zjednoczone. Tam uruchomiono HBO Max, a teraz to rozwiązanie jest update'owane na cały świat. HBO Max jest szerszą usługą niż HBO Go, więc klienci w Polsce powinni być z tego rozwiązania zadowoleni.

HBO Max: Ile będzie kosztować dostęp do nowej platformy?

Dostęp do szerszej i bardziej atrakcyjnej biblioteki z pewnością ucieszy polskich widzów, pytanie tylko, jak wpłynie to na cenę usługi. Wiosną 2018, kiedy wprowadzono dostęp do HBO GO dla wszystkich internautów, cena miesięcznego abonamentu wynosiła 19,90 zł. W listopadzie 2019 została podwyższona do 24,90 zł. Obecny koszt abonamentu HBO Max w USA to 14,99 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 55 zł. Czy widzowie w Polsce będą skłonni płacić tak wysoki abonament za jedną z platform streamingowych, zakładając, że nie jest to jedyny serwis z filmami i serialami, którego subskrypcję opłacają co miesiąc? Agnieszka Niburska, content & commercial PR director w HBO Europe, w rozmowie z Wirtualnymi Mediami uspokaja użytkowników HBO GO z Polski:

Serwisy HBO dostępne w Europie oferowane są w konkurencyjnych cenach na poszczególnych rynkach. Naszą ambicją jest utrzymanie konkurencyjności ceny także w przypadku oferowania HBO Max.

Może to oznaczać, że kiedy w drugiej połowie 2021 roku HBO Max dotrze do Polski, jego ceny będą dostosowane do cen innych popularnych platform, jak Netflix czy Amazon Prime Video. Nie wiadomo też, czy HBO w ramach swojej nowej platformy będzie oferowało tylko jeden pakiet (tak jak obecnie w HBO GO), czy rozszerzy swoją internetową ofertę na kilka opcji, tak jak robi to Netflix. Wówczas cena 55 zł, którą można byłoby współdzielić z rodziną lub przyjaciółmi, nie byłaby już tak zaporowa.

Czy na HBO Max w Polsce zobaczymy premierowe hity?

Wprowadzenie HBO Max na europejski rynek to nie jedyna ważna decyzja w sprawie platformy, jaka zapadła w ubiegłym tygodniu. Wytwórnia Warner Bros., która podobnie jak HBO należy do grupy Warner Media, ogłosiła, że jej największe hity w 2021 roku trafią jednocześnie na wielki ekran i na HBO Max, a subskrybenci serwisu nie będą musieli dopłacać za ich oglądanie. Oznacza to, że wyczekiwane tytuły, takie jak "Matrix 4", "Diuna", "Tom & Jerry", "Godzilla vs Kong" czy "Obecność 3" trafią na HBO Max tego samego dnia, co do kin w USA. 

Zobacz także

Decyzja ta jest pokłosiem pomysłu ogłoszonego kilka tygodni wcześniej, by "Wonder Woman 1984" zadebiutowała 25 grudnia 2020 jednocześnie w kinach i na HBO Max. Ann Sarnoff, dyrektor generalna WarnerMedia Studios, mówiła wówczas o konieczności podejmowania innowacyjnych decyzji w bezprecedensowych czasach, co wywołało bardzo różne reakcje. Teraz, kiedy Warner Bros. zdecydował się wypuścić wszystkie najważniejsze tytuły jednocześnie w kinach i w internecie, kiniarze biją na alarm. Kina, które już teraz stoją nad przepaścią, mogą nie wytrzymać takiego ciosu ze strony wytwórni. 

Nie wiadomo jednak, jak ta sytuacja będzie przedstawiała się w Polsce, nawet po wprowadzeniu platformy HBO Max. Abonentów platformy HBO GO z pewnością ucieszyłaby zmiana, która dałaby im dostęp do największych kinowych hitów w dniu premiery. Należy jednak pamiętać, że oferta serwisów streamingowych jest zazwyczaj różna w różnych krajach. Polscy użytkownicy HBO Max z pewnością będą mieli dostęp do wszystkich oryginalnych produkcji serwisu, których liczba będzie się z czasem powiększać. Czas pokaże, co jeszcze będą mogli oglądać polscy widzowie w ramach nowej usługi. Jak podkreśla Agnieszka Niburska z HBO Europe:

W kwestii oferty programowej nacisk położony zostanie na jakość i dobór kontentu. Dzięki HBO Max, skupiając się nadal na jakości, chcemy poszerzyć różnorodność oferty programowej, co będzie atrakcyjne dla jeszcze szerszej grupy odbiorców. Więcej o ofercie programowej poinformujemy bliżej startu serwisu.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.