Haker, który wykradł scenariusze „Gry o tron”, zidentyfikowany przez FBI. Prokuratura zapowiada, że „dla niego też nadejdzie zima”

Natalia Hluzow
22.11.2017 11:55
Haker, który wykradł scenariusze „Gry o tron”, zidentyfikowany przez FBI. Prokuratura zapowiada, że „dla niego też nadejdzie zima” Fot. kadr z wideo

Behzad Mesri, irański haker, który żądał okupu za 1,5 TB danych, które wykradł stacji HBO, znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych cyberprzestępców przez FBI. Mężczyzna usłyszy zarzuty nowojorskiej prokuratury.

W lipcu 2017 roku świat obiegła wieść, która niczym dotyk Białego Wędrowca zmroziła krew w żyłach wszystkich fanów „Gry o tron”. Haker ukrywający się pod pseudonimem Mr. Smith zhakował serwery HBO i wykradł 1,5 TB danych, wśród których znalazły się opisy nieemitowanych jeszcze odcinków i scenariusz 7. sezonu serialu. Mr Smith wysłał wówczas e-maila do pracowników HBO, który zaczynał się od słów:

Cześć Wszyscy Nieudacznicy!

Tak, to prawda! HBO zostało zhakowane!

Następnie zażądał 6 milionów dolarów okupu za wykradzione dane. HBO przyznało wówczas, że stało się ofiarą cyberataku i zaproponowało wypłacenie złodziejowi 250,000 dolarów, co niektórzy widzieli jako nagrodę dla sprawcy. W rzeczywistości jednak był to taktyczny ruch HBO, by uspokoić sytuację. Nie zostało też nigdy potwierdzone, by jakiekolwiek pieniądze zostały faktycznie wypłacone hakerowi.

hbo Fot. foto: kadr z wideo

Po czterech miesiącach od zajścia, 21 listopada 2017 roku, FBI podało do wiadomości publicznej, że sprawca został zidentyfikowany i usłyszy zarzuty prokuratury. Hakerem, który szantażował stację HBO okazał się 29-letni Irańczyk, Behzad Mesri, który – jak podaje prokuratura – jest doświadczonym i wyrafinowanym hakerem, od dłuższego czasu siejącym spustoszenie w systemach komputerowych na całym świecie. Nowojorska prokuratura twierdzi też, że Mesri, który znajduje się na liście cyberprzestępców najbardziej poszukiwanych przez FBI, pracował dla irańskiego wojska i był zaangażowany w kampanię mającą na celu niszczenie amerykańskich stron internetowych. Zasobami HBO miał zacząć się zajmować w maju 2017 roku. BBC opublikowało jego zdjęcie.

screen strony Fot. foto: screen ze strony www.bbc.com

Joon H. Kim, prokurator stanowy z południowego dystryktu Nowego Jorku, podczas konferencji prasowej ogłosił, że Irańczyk w związku z kradzieżą tajnych danych, w tym scenariuszy i opisów nieemitowanych odcinków „Gry o tron” oraz innych programów, został oskarżony o przestępstwo komputerowe, oszustwo telekomunikacyjne, wymuszenie i kradzież tożsamości. Kim wyjawił też, że Mesri przebywa obecnie w Iranie. Dodał jednak, że choć władze Stanów Zjednoczonych nie mogą aresztować go natychmiast, mężczyznę spotkają konsekwencję. Prokurator wygłosił następujące oświadczenie:

Mesri, obywatel Iranu, który wcześniej hakował systemy dla Irańskiego wojska, oskarżony o infiltrowanie systemów HBO, kradzież danych, w tym scenariuszy i opisów nieemitowanych odcinków „Gry o tron” jest oskarżony o przestępstwa federalne i choć nie został dziś aresztowany,  zawsze będzie musiał oglądać się za siebie, dopóki nie zmierzy się ze sprawiedliwością. Amerykańska pomysłowość i kreatywność ma być kultywowana i celebrowana – a nie hakowana, kradziona i przetrzymywana dla okupu. Dla hakerów, którzy sprawdzają, jak radzimy sobie z ochroną naszej własności intelektualnej – nawet tych ukywających się za klawiaturami w odległych krajach – ostatecznie, też nadejdzie zima.

Jak widać, prokurator też zdaje się być fanem „Gry o tron” i w przemówieniu mocno zainspirował się treścią serialu. Oskarżony może się więc tylko cieszyć, że oskarżyciel ma prawo umieszczać aluzje do „Gry o tron” w swoich przemówieniach, ale nie może wymierzać kar w stylu bohaterów z Westeros.

gra o tron Fot. foto: kadr z wideo

Behzad Mesri póki co nie odpowiedział na stawiane mu zarzuty.

Ósmy i ostatni sezon „Gry o tron” ma trafić na ekrany w 2019 roku, jednak zdjęcia są już realizowane i zapewne już teraz wymagają sporego zabezpieczenia ze strony HBO. Na razie wiadomo, że władze HBO, by uniknąć przecieków postanowiły nie zdradzać scenariuszy nawet obsadzie serialu, jednak taka taktyka nie obroni ich przed cyberatakami. Jak poradzą sobie z hakerami w przypadku najbardziej cennego, finałowego sezonu? Przekonamy się już niebawem…

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.