"Halloween" - czy udało Ci się wyłapać te odniesienia do oryginalnego filmu?

Sergiusz Kurczuk
25.10.2018 17:29
"Halloween" - czy udało Ci się wyłapać te odniesienia do oryginalnego filmu? Fot. kadr z filmu Halloween

W nowej kontynuacji "Halloween" pojawia się wiele nawiązań do oryginalnego filmu Johna Carpentera. Czy wyłapaliście wszystkie?

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

W 2018 roku mija 40. rocznica premiery jednego z najsłynniejszych slasherów. Mowa oczywiście o "Halloween" Johna Carpentera. Z tego powodu David Gordon Green postanowił powołać do życia bezpośrednią kontynuację horroru z 1978 roku. W nowym "Halloween" pojawia się wiele odniesień do oryginalnego dzieła. Czy wyłapaliście je wszystkie?

"Halloween" - najlepsze odniesienia do oryginalnego filmu

My widzieliśmy już nowy sequel nowego "Halloween" i naszą opinię na temat horroru możecie znaleźć w recenzji. W związku z tym postanowiliśmy zaprezentować 10 najlepszych odniesień do oryginalnego slashera sprzed 40 lat. 

1. Czołówka

Rezyser kontynuacji postawił na tradycję i nowe "Halloween" ma czołówkę przypominającą wprowadzenie w oryginale. Pomarańczowe napisy na czarnym jak noc tle ozdabiają szczątki halloweenowej dyni, która powoli nabiera dawnego kształtu. To nie tylko nawiązanie do oryginału, ale również symboliczne ukazanie powrotu Michaela Myersa. W czołówce słyszymy oczywiście słynny motyw przewodni skomponowany przez Carpentera, ale nieco uwspółcześniony i przyspieszony. 

2. Szkoła Laurie Strode

W oryginalnym "Halloween" pojawia się scena w szkole, ukazującą Laurie Storde podczas lekcji angielskiego. Pytanie nauczycielki jest oczywiście symbolicznym odzwierciedleniem tego, co niedługo czeka nastolatkę. Dziewczyna wygląda przez okno i dostrzega Michela Myersa, stojącego po drugiej stronie ulicy. W nowym filmie wnuczka Laurie siedzi dokładnie w tej samej klasie, na tym samym miejscu, co babcia. Omawiana lektura ponownie odnosi się do przyszłych wydarzeń. Nastolatka wygląda za okno, ale zamiast mordercy, dostrzega własną babcię.

3. Ucieczka z zakładu psychiatrycznego

Pierwsze "Halloween" rozpoczyna się od ucieczki Michaela Myersa z zakładu, do którego trafił za zabicie w dzieciństwie własnej siostry. Zabójcę postanawia odwiedzić doktor Loomis, ale na miejscu okazuje się, że więźniowie mimo środka październikowej nocy, chodzą poza murami ośrodka. Psychiatra idzie zobaczyć, co się stało, zostawijąc w samochodzie pielęgniarkę. W tym momencie atakuje Michael, który chce zabić kobietę, po czym kradnie samochód i odjeżdża do rodzinnego miasta. W sequelu dochodzi do podobnego wydarzenia. Ojciec i syn, jadący na polowanie dostrzegają w rowie autobus, który miał przetransportować więźniów do nowego ośrodka. Michael jednak zdołał zbiec. Mężczyzna wychodzi z samochodu, by sprawdzić, co się wydarzyło. Chłopiec zostaje w środku i wkrótce pada ofiarą Michaela, który kradnie auto. 

4. Duch z prześcieradła

W "Halloween" Carpentera, Michael wykazał się nie tylko pomysłowością, ale również dozą humoru. W jednej ze słynnych scen przebiera się za ducha z prześcieradła, by przechytrzyć swoją ofiarę. W filmie podobnym przebraniem nakrywa zamordowaną nastolatkę. Co ciekawe jej chłopak zginął podobną śmiercią, co ukochany dziewczyny z pierwszego filmu. Obaj nastolatkowie zostali przybici nożem do ściany w kuchni. 

5. Cmentarz

Kiedy Michael uciekł z ośrodka pierwszym miejscem, które odwiedził po latach, był cmentarz, gdzie pochowano jego zamordowaną siostrę Judith. Przewiduje to doktor Loomis, który kieruje się na grób dziewczyny. Podobnie jest w kontynuacji "Halloween". Cmentarz odwiedzają jednak dziennikarze, którzy badają sprawę sprzed 40 lat. 

6. Powracające postacie

Laurie Strode ponownie grana przez Jaime Lee Curtis i Michael Myers nie są jedynymi bohaterami, powracającymi w nowym "Halloween". Co prawda w filmie nie występuje doktor Loomis, ale w pewnym momencie pojawia się nagranie jego głosu. Niestety nie użyczył go aktor wcielający się w postać, bo Colin Mahan zmarł w 1995 roku. Tata Allyson kilka razy wspomina o ojcu jej chłopaka - Lonniem Elamie. W oryginalnym filmie Lonnie był jednym ze szkolnych dręczycieli chłopca, którym opiekowała się Laurie. W filmie pojawia się też policjant Frank Hawkings grany przez Willa Pattona. To ten sam funkcjonariusz, który brał udział w próbie schwytania Myersa w oryginalnym "Halloween".

7. "Rób, co mówię"

Te słowa Laurie wypowiedziała w oryginalnym filmie do chłopców, którymi się opiekowała. W sequelu padają ponownie z ust bohaterki, tym razem w kierunku wnuczki, po tym, jak kobieta zdała sobie sprawę, że Michael jest znowu na wolności. 

8. Oryginalny Michael Myers

W nowym "Halloween" w rolę Michaela wcielał się James Jude Courtney. Reżyser postanowił jednak nawiązać do oryginału, angażując do filmu oryginalnego odtwórcę Myersa - Nicka Castle'a. Trwa to zaledwie parę chwil, ale fani "Halloween" na pewno rozpoznają, o którym momencie mowa. Castle'a możemy zobaczyć w chwili, kiedy Laurie po raz pierwszy od 40 lat staje oko w oko ze swoim oprawcą. Widzi go przez okno i Myers przekrzywia nieznacznie głowę w taki sam sposób jak w filmie z 1978 roku. 

9. Szafa

Pod koniec "Halloween" przerażona Laurie szuka schronienia w szfie swojego pokoju. Michael znajduje kryjówkę i próbuje dopaść dziewczynę. W sequelu to Laurie szuka Myersa, podejrzewając, że morderca chowa się we wnętrzu bardzo podobnego mebla.

10. Znikające ciało

Do historii kina przeszła już scena finałowa oryginalnego "Halloween", w której Michael wypada przez okno. Kiedy Laurie sprawdza, czy Myers nadal leży na trawniku przed domem, okazuje się, że psychopata zniknął. Odwrócenie tego fragmentu pojawia się pod koniec nowego "Halloween". Tym razem to Laurie wypada z piętra i uderza o ziemię. Michael chce dokończyć dzieła, ale orientuje się, że Storde udało się przeżyć i uciec. 

Jak widać, rezyser nowej kontynuacji słynnego horroru postanowił oddać hołd Carpenterowi i puścić oko w kierunku fanów serii. Czy to wystarczy, żeby nowe "Halloween" stało się godną kontynuacją filmu z 1978 roku? Przekonamy się już 26 października 2018 roku, kiedy produkcja trafi do polskich kin. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.