„Harry Potter”: Rola Snape’a frustrowała Alana Rickmana. Ujawniono prywatną korespondencję aktora

Natalia Hluzow
29.05.2018 14:50
Alan Rickman|undefined Fot. kadr z filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci cz.2"

Prywatne listy Alana Rickmana trafiły na aukcję jako część jego osobistej kolekcji pamiątek i dokumentów. Niektóre z nich ujawniają frustrację aktora związaną z rolą Snape’a w „Harrym Potterze”.

Alan Rickman zmarł w 2016 roku, zostawiając po sobie dziesiątki wspaniałych ról, m.in. Hansa Grubera w „Szklanej pułapce”, szeryfa Nottingham w filmie „Robin Hood: Książę złodziei” czy Harry’ego w „To właśnie miłość”. Młodzi widzowie kojarzą go jednak przede wszystkim z roli Snape’a w serii filmów o Harrym Potterze, co nie do końca cieszyło Rickmana. 

Alan Rickman sfrustrowany rolą Snape’a?

Severus Snape słusznie uważany jest za jedną z kluczowych postaci zarówno książkowej, jak i filmowej serii o Harrym Potterze. Okazuje się jednak, że mimo uwielbienia publiczności, Alan Rickman nie był do końca zadowolony z postaci, którą kreował w 8 filmach o Szkole Magii i Czarodziejstwa.

W wystawionej na aukcji prywatnej kolekcji Alana Rickmana składającej się z dokumentów, pamiątek i korespondencji aktora, znajdują się listy, w których wybrzmiewa jego frustracja związana z rolą Snape’a.

W jednym z listów producent „Harry’ego Pottera”, David Heyman, dziękuje Rickmanowi za pracę przy „Komnacie Tajemnic” słowami:

Dziękuję Ci za uczynienie HP2 takim sukcesem. Wiem, że czasami jesteś sfrustrowany, ale wiedz, że jesteś integralną częścią tych filmów. I jesteś genialny.

W innym miejscu sam Rickman daje wyraz swojemu niezadowoleniu z budowanej na ekranie postaci. W notce z 2009 roku, którą zatytułował „W głowie Snape’a”, aktor krytykuje lekceważące podejście reżysera „Księcia Półkrwi” do wątku Snape’a, pisząc:

To tak, jakby David Yates zdecydował, że nie jest to ważne w ogólnym rozrachunku, tj. nie wpływa na zachwyt nastoletniej publiczności.

Jak widać, aktor z 40-letnim stażem pragnął bardziej wnikliwego zagłębienia się w życiorys i charakter Snape'a, jednak nie było na to miejsca ani czasu w serii skierowanych do młodzieży blockbusterów, za co wyraźnie obwiniał reżysera. 

Prywatne listy i pamiątki Alana Rickmana trafiły na aukcję

Upubliczniona korespondencja Rickmana obejmuje także listy od księcia Karola, Billa Clintona, Tony’ego Blaira i J.K. Rowling, która dziękowała aktorowi za „uczciwe przedstawienie jednej z najbardziej złożonych postaci”, jakie stworzyła. W kolekcji pamiątek po Rickmanie znalazły się także scenariusze „Szklanej pułapki” i „Robin Hooda: Księcia złodziei”. Całość została wystawiona na aukcji ABA Rare Book Fair w Londynie i jest obecnie wyceniana na 950,000 funtów.

Alan Rickman zmarł na raka trzustki w 2016 roku. Miał 69 lat. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.