Niesłyszący aktywista zarzuca MCU brak różnorodności. Twierdzi, że Hawkeye powinien być głuchy

Natalia Hluzow
01.06.2018 15:09
Hawkeye Jeremy Renner|undefined Fot. kadr z filmu "Avengers"

Większość fanów MCU tęskniła za Hawkeyem podczas „Avengers: Infinity War”. Jednak niektórym, bardziej niż samego Clinta Bartona, brakowało jego niepełnosprawności.

Kevin Feige obiecał jakiś czas temu, że opowiadane w MCU historie będą coraz bardziej różnorodne - zarówno pod względem gatunkowym, jak i pod kątem płci, orientacji, koloru skóry i pochodzenia bohaterów. „Black Panther” czy „Captain Marvel” to jednak zaledwie krople w morzu, jeśli chodzi o odmiennych (od białego, heteroseksualnego mężczyzny) przedstawicieli filmowego świata Marvela. Nyle DiMarco, model i aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych, który sam jest niesłyszący, zarzuca Disneyowi i Marvel Studios brak reprezentacji osób z niepełnosprawnością i chciałby, by twórcy uczynili Hawkeye'a głuchym.

Hawkeye powinien być głuchy?

W odpowiedzi na sporządzony przez portal Mic raport dotyczący braku różnorodności w MCU, Nyle DiMarco, powołując się na treść komiksów Marvela, opublikował na swoim Twitterze zarzut wobec twórców z Marvel Studios, którzy uczynili Hawkeye'a pełnosprawną postacią:

Niepełnosprawność też jest częścią różnorodności, @mic. HawkEye jest w rzeczywistości Głuchy, a MCU sprawiło, że ta postać słyszy.

W komiksach faktycznie zdarzały się historie, w których Hawkeye tracił słuch. Do najpopularniejszych należy opowieść o walce ze złoczyńcą o pseudonimie Crossfire z komiksu Hawkeye #4 z 1983 roku, podczas której bohater niemal zupełnie ogłuchł. W efekcie nauczył się nawet języka migowego. Później jego słuch został jednak przywrócony.

4 Fot. foto: kadry z komiksu "Hawkeye #4" z 1983 roku

Jeremy Renner nie pasuje do roli Hawkeye'a?

Mimo wszystko DiMarco chciałby, by w imię różnorodności w filmach nie tylko pojawił się głuchy Hawkeye, ale by grał go również niesłyszący aktor. Jak napisał:

Jest kilka numerów, w których Hawkeye jest wyraźnie głuchy. A oni angażują zamiast tego aktora, który słyszy. Myśle, że to zrobiłoby lepiej, gdyby zatrudnili niesłyszącą osobę do zagrania głuchego Hawkeye'a. Bez urazy, ale moim zdaniem Hawkeye w Avengers jest nudny. Wielu ludzi nawet go nie lubi... Weźmy zamiast niego głuchego aktora! Czemu nie?

Faktem jest, że nawet Deadpool żartuje sobie z Hawkeye'a w swoim najnowszym filmie, a twórcy pominęli jego postać w „Avengers: Infnity War”, jednak trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Jeremy Renner jest nielubiany w swojej roli. Szczególnie biorąc pod uwagę lament fanów związany z tym, że nie pojawił się w 3. części „Avengers”.

Dlatego też Jeremy Renner powróci w roli Clinta Bartona w „Avengers 4”. Premiera filmu została zapowiedziana na maj 2019.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.