Ile Robert Downey Jr. zarobił na poszczególnych filmach Marvela?

18.07.2019 14:10
Foto: ©2009 Marvel./EAST NEWS|undefined Fot. ©2009 Marvel./EAST NEWS

Najpopularniejszą rolą w karierze Roberta Downeya Jr. jest z całą pewnością Tony Stark. Sprawdźmy, ile aktor zarobił na każdym z filmów Marvela, w których wystąpił.

Robert Downey Jr. nazywany jest ojcem chrzestnym Kinowego Uniwersum Marvela. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, gdyż to właśnie on, w 2008 roku, otworzył MCU, pierwszym filmem o przygodach Iron Mana. Z uwagi na okoliczności i niepewny sukces filmu, RDJ uzyskał stosunkowo niską zapłatę. Później uległo to jednak zmianie i rola Tony'ego Starka uczyniła z Roberta jednego z najlepiej zarabiających aktorów na świecie.

Ile Robert Downey Jr. zarobił na poszczególnych filmach Marvela?

Przyjrzyjmy się temu, ile Robert Downey Jr. zarobił na poszczególnych filmach Marvel Studios, w których wystąpił. Czy kwota jest rzeczywiście tak wysoka?

1. "Iron Man" (2008), reż. Jon Favreau

Zaangażowanie Roberta Downeya Jr., do tak istotnej roli, było niezwykle ryzykownym posunięciem. Jon Favreau i Kevin Faige byli jednak nieugięci, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Jednak, ze względu na niepewny sukces filmu oraz przyszłości uniwersum, Robert zgodził się przyjąć niską gażę w wysokości 500 tysięcy dolarów. Gdy film okazał się jednak gigantycznym sukcesem, RDJ podpisał z Marvelem umowę na udział w 6 kolejnych produkcjach, zapewniając sobie przy tym udział w zyskach. Wynosić miał on 8%. Na pierwszym "Iron Manie" zarobił łącznie 2 miliony dolarów. W przypadku jego krótkiego  występu w "The Incredible Hulk" kwota była taka sama.

Foto: Paramount/Courtesy Everett Collection/East News Fot. Foto: Paramount/Courtesy Everett Collection/East News
Przeczytaj także

2. "Iron Man 2" (2010), reż. Jon Favreau

W przypadku sequela, Downey mógł już sobie pozwolić na wynegocjowanie znacznie wyższej pensji początkowej. Finalnie wyniosła ona 10 milinów dolarów. Produkcja zarobiła 623 miliony dolarów, co (po dodaniu kwoty z zysków) dało Robertowi łącznie 12 milionów dolarów.

Foto: Everett Collection update HDD December 2012/East News

3. "Avengers" (2012), reż. Joss Whedon

Choć Kapitan Ameryka i Thor również mieli już na koncie solowe filmy, to Tony Stark pozostawał najważniejszą postacią w filmie "Avengers". Spowodowane było to faktem, iż to "Iron Man" wciąż pozostawał najlepiej sprzedającym się filmem Marvela. Od tej pory jego pensja początkowa wynosiła minimum 10 milionów dolarów. Gdy pierwsza część przygód drużyny Avengers okazała się niewyobrażalnym sukcesem, uzyskując 1.5 miliarda dolarów, pensja Roberta podskoczyła o kilkadziesiąt milionów, dając mu finalnie pensję wysokości 72 milionów dolarów.

Foto: Zade Rosenthal/ EastNews Fot. Foto: Zade Rosenthal/ EastNews

4. "Iron Man 3" (2013), reż. Shane Black

Choć trzecia część solowych perypetii Tony'ego Starka gorzko rozczarowała fanów, film zarobił znacznie więcej od swoich poprzedników. Przy zarobku 1.2 miliarda dolarów, do kieszeni odtwórcy głównej roli powędrowały okrągłe 122 miliony dolarów.

Foto: Zade Rosenthal/ Eastnews Fot. Foto: Zade Rosenthal/ Eastnews

Zobacz też: Robert Downey Jr. chce zdystansować się od filmów Marvela. Czy to definitywny koniec Iron Mana?

5. "Avengers: Czas Ultrona" (2015), reż. Joss Whedon

"Czas Ultrona" zarobił "zaledwie" 1.4 miliona dolarów, co czyni go najgorzej zarabiającym filmem z serii "Avengers". Nie przeszkodziło to jednak, by RDJ zgarnął za swój występ łączną kwotę w przedziale 172-202 milionów dolarów.

Foto: Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS Fot. Foto: Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

6. "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Spór Iron Mana z Kapitanem Ameryką zarobił łącznie 1.15 miliarda dolarów. Pensja Roberta Downeya Jr. wyniosła w tym przypadku 50 milionów dolarów. Po dodaniu premii i udziału w zyskach, kwota ta wzrosła do przedziału 236-266 milionów dolarów.

Foto: Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS Fot. Foto: Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

7. "Spider-Man: Homecoming" (2017), reż. Jon Watts

Mimo, że Tony Stark łącznie widniał na ekranie przez niespełna 10 minut, za swój występ w "Spider-Man: Homecoming" RDJ zarobił od 246 do 281 milionów dolarów.

Foto: Splash News/Columbia Pictures/EAST NEWS Fot. Foto: Splash News/Columbia Pictures/EAST NEWS

Zobacz też: Czy Iron Man pojawi się w "Spider-Man: Far From Home"? Producent opowiedział o obecności Tony'ego Starka w nowym filmie Marvela

8. "Avengers: Wojna bez granic" (2018), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Zarobki pierwszej części wielkiego finału Infinity Sagi przekroczyły próg 2 miliardów dolarów. Zagwarantowało to Downeyowi gażę w wysokości 75 milionów dolarów. Po dodaniu pozostałych przychodów i udziału w zyskach, RDJ zgarnął za "Infinity War" od 321 do 356 milionów dolarów.

Foto: MARVEL STUDIOS / Album/EAST NEWS Fot. Foto: MARVEL STUDIOS / Album/EAST NEWS

9. "Avengers: Koniec gry" (2019), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Czwarta część przygód drużyny Avengers, będąca najważniejszym dotąd filmem wchodzącym w skład MCU, stała się jednym z najlepiej zarabiających produkcji w historii. Wpływy w box-office wynoszą niespełna 2.8 miliarda dolarów, dzięki czemu (na ten moment) "Endgame" plasuje się na 2. miejscu w rankingu. Również dla Roberta był to najbardziej dochodowy film, gdyż za swój ostatni występ w roli Tony'ego Starka zarobił od 396 do 435 milionów dolarów.

Foto: Marvel Studios/Collection Christophel/East News Fot. Foto: Marvel Studios/Collection Christophel/East News

Biorąc po uwagę powyższe wyniki, nikogo nie powinien dziwić fakt, iż Robert Downey Jr. znajduje się u szczytu listy najlepiej zarabiających aktorów świata.

Zobacz też: Ile zarabiają gwiazdy Marvel Studios?

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.