„Iniemamocni 2”: czy akcja #metoo wpłynęła na fabułę filmu?

Natalia Hluzow
20.04.2018 17:34
Elastyna - Iniemamocni 2|undefined Fot. kadr ze zwiastuna filmu "Iniemamocni 2"

Reżyser najnowszej animacji Pixara, Brad Bird, odniósł się do pogłosek, że na treść „Iniemamocnych 2” miała wpływ akcja #metoo.

Animacja Disneya o rodzinie dzielnych superbohaterów wraca na ekrany kin po 14 latach. Główną bohaterką „Iniemamocnych 2” została tym razem Helen Parr aka Elastyna, żona Pana Iniemamocnego, która zaczyna pracę w kampanii promocyjnej powrotu superbohaterów, podczas gdy jej mąż, Bob, usiłuje zapanować nad codziennym życiem. 

Tak feministyczna wymowa nowego filmu Pixara w wielu głowach zrodziła pomysł, że fabuła „Iniemamocnych 2” jest efektem akcji #metoo, która poza ujawnianiem sprawców molestowania seksualnego, wraz z ruchem #timesup nawołuje do podniesienia roli kobiet w Hollywood. Reżyser 2. części „Iniemamocnych” odniósł się do tych pogłosek w jednym z ostatnich wywiadów.

Jaki wpływ na „Iniemamocnych 2” miała akcja #metoo?

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w studiu Pixar, reżyser obydwu części „Iniemamocnych” został zapytany, z czego wynika różnorodność filmów o superrodzinie Parrów. Bird w swojej odpowiedzi nawiązał do plotek dotyczących wpływu #metoo na drugą część filmu:

Opowiadamy po prostu historię, którą chcemy opowiedzieć. Niektórzy zauważyli – właśnie się o tym dowiedziałem – że ukierunkowaliśmy swój film pod wpływem ruchu #metoo, ponieważ główną bohaterką uczyniliśmy kobietę itd. A ja miałem ten pomysł jeszcze robiąc pierwszy film. To najstarszy pomysł, jaki został zrealizowany w tym filmie. Ten oraz odkrywanie mocy Jack Jacka. Dlatego tak naprawdę nie odpowiedzieliśmy naszym filmem na jakiekolwiek postulaty tego ruchu, ponieważ wymyśliliśmy to dużo wcześniej. Po prostu opowiedzieliśmy historię, którą chcieliśmy opowiedzieć.  

Nie ma powodów, by nie wierzyć Birdowi w jego słowa. Szczególnie, że prace nad filmem „Iniemamocni 2” rozpoczęto już w 2015 roku, czego efektem będzie premiera 15 czerwca 2018, podczas gdy ruch #metoo stał się popularny w październiku 2017 po ujawnieniu afery związanej z Harveyem Weinsteinem. Nikt nie zdążyłby wymyślić, zrealizować, zmontować i wypromować wysokobudżetowej, pełnometrażowej animacji w 7 miesięcy.

„Iniemamocni 2” - obsada i premiera

„Iniemamocnych 2” ponownie głosów użyczyli Holly Hunter w roli Elastyny, Craig T. Nelson jako Pan Iniemamocny, Brad Bird we własnej osobie jako Edna Mode, a także Sara Vowell w roli Wioli, Huck Milner w roli Maksa oraz Samuel L. Jackson  Mrożon. Polska premiera filmu z polskim dubbingiem już 13 lipca 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.