Jak Kapitan Marvel przyczyniła się do powstania grupy Avengers?

Sergiusz Kurczuk
08.03.2019 13:09
Brie Larson (Kapitan Marvel)|undefined Fot. kadr z filmu Kapitan Marvel

Film "Kapitan Marvel" jest pewnego rodzaju prequelem całego uniwersum, które powstawało przez ostatni 10 lat. Czy Carol Danvers miała realny wpływ na powstanie drużyny Avengers?

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

21. produkcja Marvel Studios to prawdziwy przełom w uniwersum budowanym od ponad dekady. Nie tylko dlatego, że główną bohaterką jest wreszcie kobieta i to do tego dysponująca naprawdę potężną mocą, ale również z powodu wielu dodatkowych informacji, które uzupełniają filmowy świat. Od dawna wiadomo, że Kapitan Marvel pojawi się jako jedna z bohaterek filmu "Avengers: Endgame". Carol Danvers od samego początku była więc związana z drużyną herosów. Okazuje się jednak, że jej przygody osadzone w latach 90. miały wpływ na dalsze wydarzenia w MCU, które oglądaliśmy w serii "Avengers".

Przeczytaj także

"Kapitan Marvel" - związki Carol Danvers z grupą Avengers

Wydarzenia ukazane w filmie reżyserowanym przez Annę Boden i Ryana Flecka odpowiadają na wiele kwestii, nad którymi od dawna głowili się fani filmów Marvel Studios. Między innymi dowiadujemy się, jak Nick Fury stracił oko, oraz poznajemy losy Tesseractu. To właśnie ten artefakt, w którym znajdował się Kamień Przestrzeni, jest odpowiedzialny za potężne moce Kapitan Marvel. Dzięki bohaterce klejnot trafił w ręce organizacji S.H.I.E.L.D., co zostało ukazane na początku filmu "Avengers". Po części decyzja o przekazaniu Tesseractu Nickowi Fury'emu wpłynęła więc na powołanie do życia grupy Avengers.

Z drugiej strony, Tesseract ukryty na Ziemi spowodował wiele nieszczęść. Wystarczy przypomnieć sobie bitwę o Nowy Jork, w której Loki sprowadził na naszą planetę armię Chitauri oraz fakt, że moc Kamienia została wykorzystana przez Thanosa w czasie bitwy o Wakandę.

"Kapitan Marvel" - skąd wzięła się nazwa drużyny Avengers?

Po wydarzeniach w laboratorium Mar-Vell Nick Fury powrócił na Ziemię i pożegnał Carol Danvers, która wyruszyła, by pomagać mieszkańcom innych planet. Przed ruszeniem w drogę, bohaterka zmodyfikowała jego pager i oznajmiła, żeby wezwał ją w naprawdę nagłym przypadku. Jak widzieliśmy pod koniec "Avengers: Infinity War", stało się to tuż po ataku Thanosa. Fury postanowił jednak nie czekać na ostateczność i stworzyć grupę, która zastąpi kosmiczną obrończynię. W jednej z ostatnich scen widzimy, że siedzi w swoim biurze i pracuje nad nowym pomysłem - powołania do życia drużyny złożonej z istot podobnych do Carol. Nie wiedział jednak jak nazwać projekt. Sięgnął więc do pamiątek, które pozostały mu po Kapitan Marvel. Wśród nich było stare zdjęcie Carol z czasów, kiedy należała jeszcze do Air Force.

Kapitan Marvel Fot. foto: kadr z filmu Kapitan Marvel

Kobieta oblatywała testowe samoloty. Na fotografii siedzi na pokładzie swojego pojazdu. Na kadłubie widnieje jej nazwisko i pseudonim: kapitan Carol "Avenger" Danvers. Fury zainspirował się bohaterskimi czynami swojej przyjaciółki i postanowił nazwać projekt Avengers Initiative. Dzięki temu wydarzeniu nazwa drużyny w końcu ma sens. W dosłownym tłumaczeniu Avengers oznacza mścicieli. Fani nie tylko filmów o herosach, ale również pierwowzorów w postaci komiksów od dawna zastanawiali się, co właściwie ma mścić drużyna. W końcu znalazł się powód - Kapitan Marvel zemściła się na Yon-Roggu za śmierć Mar-Vell, ale stała się też mścicielką szczególnie ważną dla wszystkich kobiet. W filmie pojawia się bowiem wątek seksizmu, z którym Danvers musiała się spotykać na każdym kroku. Upór i odwaga sprawiły jednak, że stała się jedną z najpotężniejszych bohaterek Marvel Studios,tym samym symbolicznie pokonując osoby, które w nią nie wierzyły. Avengers stają więc w obronie uciśnionych.

"Kapitan Marvel" - kiedy premiera?

Film wszedł do polskich kin 8 marca 2019 roku. Jest nie tylko idealną rozgrzewką przed "Avengers: Endgame", ale również początkiem nowej ery MCU. Kapitan Marvel powróci w 4. część "Avengers" już 25 kwietnia 2019 roku.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.