Jak brzmi Darth Vader z głosem Anakina Skywalkera?

Sergiusz Kurczuk
17.11.2017 12:59
Jak brzmi Darth Vader z głosem Anakina Skywalkera? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja

W tym wideo Ciemna strona Mocy jest bardzo silna. Jeśli jesteś fanem Dartha Vadera, przygotuj się na prawdziwy koszmar!

Darth Vader słynie z wielu rzeczy - czarnego kostiumu, błyszczącego hełmu, czerwonego miecza świetlnego i tego, że jest ojcem Luke'a Skywalkera i księżniczki Lei. Ale jest jeszcze jeden element, bez którego Darth Vader nie byłby tak dobrze skonstruowaną postacią - jego głos. Chociaż w pierwszej trylogii Lorda Sith grał David Prowse, George'owi Lucasowi nie podobał się głos kulturysty. Z tego powodu postanowił posłużyć się dubbingiem. Początkowo za Vadera miał mówić Orson Welles, ale finalnie stanęło na aktorze Jamesie Earlu Jonesie, który cielił się również w Mufasę w „Królu Lwie”. Dla porównania możecie sprawdzić, jak w polskiej wersji językowej gry „Star Wars Battlefront II” w roli mrocznego Jedi wypadł Mirosław Zbrojewicz.

W drugiej trylogii, w której dowiadujemy się, jak Anakin Skywalker przeszedł na Mroczną stronę Mocy, posępne alter ego chłopaka pojawia się dopiero w „Zemście Sithów”. Hayden Christensen, który zagrał przyszłego ojca Luke'a i Lei niestety nie dysponuje tubalnym głosem Jamesa Earla Jonesa i trudno uwierzyć, że Anakin i Vader to ta sama postać. Twórcy kanału YouTube Auralnauts postanowili zaprezentować, jak wyglądałby klasyczne sceny z Darthem Vaderm z dubbingiem przypominającym głos Haydena Christensena. Efekt jest porażający!

Gdyby maska Vadera uległa awarii podczas jednego z oryginalnych epizodów, lord Sith z osoby wzbudzającej przerażenie w całej galaktyce zmieniłby się w pośmiewisko. Bez głębokiego, władczego głosu Jonesa postać wydaje się... groteskowa. Podobne wrażenie musiał mieć Lucas na planie „Nowej nadziei”. Zresztą sami posłuchajcie, jak Prowse wypadł w roli Vadera.

Jak widać, czasem sama gra głosem potrafi nadać postaci dodatkową głębię i stać się elementem, który widzowie pamiętają przez dekady. Ciekawe, jaki głos daje odkurzacz w kształcie głowy Vadera

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.