Jak film "To: Rozdział 2" wpłynie na genezę Pennywise'a?

10.05.2019 10:45
To: Rozdział 2|undefined Fot. kadr z filmu To: Rozdział 2

Na początku maja 2019 roku zadebiutował pierwszy zwiastun filmu "To: Rozdział 2". W zapowiedzi pojawiła się sugestia dotycząca genezy klauna Pennywise'a.

Klaun Pennywise to jedna z najsłynniejszych postaci stworzonych przez Stephena Kinga. Jego popularność podbiły dwa filmy na podstawie powieści grozy pod tytułem "To" - telewizyjna adaptacja z lat 90. i kinowy hit z 2017 roku. Niezwykle barwny i interesujący czarny charakter w filmie dostanie prawdopodobnie zupełnie nowe origin story, co zaprezentowano w zwiastunie kontynuacji, zatytułowanej "To: Rozdział 2".

Przeczytaj także

"To: Rozdział 2" - skąd wziął się klaun Pennywise?

W zapowiedzi najwięcej czasu poświęcono dorosłej Beverly (Jessica Chastain), która powróciła po latach do rodzinnego miasta. Odwiedziła dom, w którym się wychowywała i spotkała w nim obecną mieszkankę - starszą panią o nazwisku Kirsch. Bohaterka podczas rozglądania się po mieszkaniu odkryła dość niepokojące pamiątki nowej lokatorki. Pani Kirsch wyznała, że jej ojciec przyjechał do USA z 14 dolarami w kieszeni i dołączył do cyrku. Bev zauważyła, że na ścianie wisi pożółkłe zdjęcie przedstawiającą Kirsch jako dziewczynkę. Obok niej stoi mężczyzna z twarzą przypominającą Pennywise'a. Za nimi znajduje się barak z napisem "Wielki Pennywise - Tańczący Klaun" i wizerunek upiornego pajaca. Podczas opowieści Kirsch do Bev zaczęło docierać, że coś jest nie tak. I rzeczywiście, pod koniec zwiastuna staruszka zamieniła się w monstrum atakujące główną bohaterkę.

To: Rozdział 2 Fot. foto: kadr z filmu To: Rozdział 2

Chociaż obie adaptacje "To" są dość wierne literackiemu oryginałowi, wygląda na to, że w 2. części kinowego horroru geneza Pennywise'a została lekko zmodyfikowana. W filmie z 2017 roku oczywiście zasugerowano, że morderczy klaun to potężna starożytna zła siła, która mieszkała na terenie Derry wiele wieków przed powstaniem miasteczka. Pytanie tylko, czemu ulubioną formą zmiennokształtnego ducha jest Tańczący Klaun? Film prawdopodobnie w jakiś sposób odpowie na to pytanie. Świadczy o tym nie tylko scena z Beverly i panią Kirsch, ale również fragment filmu, w którym przerażony mężczyzna próbuje zedrzeć z twarzy makijaż klauna. Całkiem więc możliwe, że cyrkowiec został opętany przez Pennywise'a, który stwierdził, że klaun będzie idealną formą do wabienia małych dzieci z Derry.

Co ciekawe, w książce Kinga pojawia się podobny motyw. Pennywise potrafił przybrać ludzką postać - Roberta "Boba" Graya, co jest odniesieniem do psychopaty z prawdziwego świata. Chodzi o pedofila, który gwałcił, zabijał i pożerał dzieci - Alberta Fisha. Mężczyzna posługiwał się pseudonimem "Robert Gray". Trudno jednak przewidzieć, czy domysły o cyrkowej formie demona są zasadne. W końcu historię Kirschów opowiada Pennywise, który przyjął postać staruszki. Być może był to jedynie element manipulacji, dzięki której stwór mógł zastawić pułapkę na Bev. 

"To: Rozdział 2" - kiedy premiera?

Jak pochodzenie Pennywise'a zostanie ukazane w filmie Andresa Muschiettiego? Przekonamy się za kilka miesięcy. "To: Rozdział 2" trafi do polskich kin 6 września 2019 roku. W głównych bohaterów wcielili się James McAvoy, Jessica Chastain, Jay Ryan, Bill Hader, Isaiah Mustafa, James Ransone i Andy Bean. W obsadzie nie zabraknie jednak dziecięcych aktorów, znanych z pierwszej części - Jaedena Lieberhera, Sophię Lillis, Jeremy'ego Raya Taylora, Finna Wolfharda, Chosena Jacobsa, Jacka Dylana Grazera oraz Wyatta Oleffa. W roli Pennywise'a wystąpi oczywiście niezastąpiony Bill Skarsgård.

>>Zobacz też: Horrory 2019 - Najlepsze filmy. Co warto obejrzeć? [RANKING]<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.