Jak reżyser „Blade Runnera 2049” komentuje porażkę finansową filmu?

Natalia Hluzow
23.10.2017 16:17
Jak reżyser „Blade Runnera 2049” komentuje porażkę finansową filmu? Fot. kadr z wideo

Denis Villeneuve wypowiedział się na temat słabej pozycji sequela „Łowcy androidów” w zestawieniach box office.

„Blade Runner 2049” był jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku. Niektórzy fani „Łowcy androidów” czekali na niego od 35 lat. Zanim jeszcze produkcja z Ryanem Goslingiem trafiła na ekrany kin, krytycy już okrzyknęli ją arcydziełem. Podobnie było po premierze. Recenzje prześcigały się w zachwytach nad fenomenalną kontynuacją kultowego sci-fi.

O dziwo, fantastyczny odbiór dzieła nie przełożył się na dochody ze sprzedaży biletów. Choć budżet filmu wynosił ponad 150 milionów dolarów, produkcja zarobiła jedynie 74 miliony USD na lokalnym oraz 120 milionów USD na pozostałych rynkach. Jeśli więc do kosztów produkcji doliczymy środki przeznaczone na marketing, jasne stanie się, że „Blade Runner 2049” nie tyle nie stał się hitem kasowym, co okazał się finansową klapą.

blade runner - recenzja 7 Fot. foto: kadr z wideo

Denis Villeneuve wiedział od początku, że porywanie się na kontynuację uwielbianego „Łowcy androidów” jest wielkim wyzwaniem, które niesie ze sobą ryzyko porażki. Jak czuje się z tym, że finansowo jednak porażkę poniósł, opowiedział w wywiadzie dla Vulture:

Jako filmowiec nie jestem arogancki. Ludzie zainwestowali mnóstwo pieniędzy, bym ja mógł zrealizować coś takiego jak „Blade Runner”. Zaufali mi i dali mi mnóstwo wolności. Są moimi przyjaciółmi. Więc to oczywiste, że chciałem, by ten film ostatecznie okazał się sukcesem. Do tego prowadzi długa droga, ale na pewno chciałem, by nie stracili pieniędzy.

W obliczu słabych wyników sprzedażowych można byłoby powiedzieć, że Villeneuve zawiódł zaufanie producentów. Jednak czy w przypadku tak wychwalanego filmu można mówić o porażce reżysera? Co zatem, jeśli nie jakość produkcji, przyczyniło się do jej niskiej pozycji w zestawieniu box office? Powodów może być kilka.

blade runner - recenzja 5 Fot. foto: kadr z wideo

Po pierwsze należy pamiętać, że „Łowca androidów”, choć dziś jest pozycją kultową, nie zawsze miał status wiekopomnego dzieła. W 1982 roku, kiedy trafił na ekrany, okazał się jeszcze większą klapą finansową niż teraz jego sequel. Fakt, że gdy powrócił po 10 latach, sprawy wyglądały już zupełnie inaczej. Jednak „Łowca androidów” nigdy nie był wielkim kasowym przebojem jak „Gwiezdne wojny” czy filmy o Indianie Jonesie, dlatego i kontynuacji trudniej było osiągnąć taki status.

blade runner - recenzja 8 Fot. foto: kadr z wideo

Po drugie, Villeneuve z wolności danej mu przez producentów skorzystał także w sferze promocji dzieła. Uznając, że każda informacja na temat treści filmu mogłaby zepsuć jego odbiór, zdecydował, by w recenzjach i materiałach promujących nowego „Blade Runnera” zdradzać jak najmniej. Wyjaśnianie zakończenia filmu przed jego premierą faktycznie byłoby przesadą, ale zatajanie wszelkich informacji mogło okazać się błędem. Bo choć „Blade Runner 2049” pełen jest nowatorskich i ciekawych rozwiązań, jak scena trójkątu miłosnego czy cyfrowy powrót Rachel – nikt tak naprawdę o nich nie wiedział. Reżyser tłumaczy swoją decyzję w następujący sposób:

Dla mnie, jako dla kinofila, jednym z najlepszych doświadczeń jest nie wiedzieć nic na temat filmu, który oglądam. Nie znać gatunku, nie znać kraju, nie znać historii. Nie wiedzieć, czy za chwilę obejrzę komedię czy horror. (…) Ale dziś ludzie chcą wiedzieć zbyt wiele. Powinni czytać o filmie po tym, jak go zobaczą, a nie przed.

Czy to kwestia źle opracowanej strategii marketingowej, czy tego, że pierwszy „Blade Runner” też nie był kasowym hitem, prawda jest taka, że producenci są dziś rozczarowani wynikami finansowymi sequela. Jeśli jednak spojrzymy na „Blade Runnera 2049” nie jak na produkt przemysłu filmowego, a jak na dzieło sztuki filmowej, szybko zauważymy, że Villeneuve nie ma za co przepraszać, ponieważ odniósł sukces. Sukces artystyczny, który niestety rzadko przekłada się na zasłużone zyski.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.