Jak wygląda „Mroczny Rycerz” odtworzony z oryginalnych scenorysów?

Jakub Gańko
27.12.2016 14:08
Jak wygląda „Mroczny Rycerz” odtworzony z oryginalnych scenorysów? Fot. materiały prasowe

Jak wyglądałby nolanowski „Mroczny Rycerz”, gdyby odtworzyć go z oryginalnych storyboardów Gabriela Hardmana? Zobaczcie wideo, które porównuje je z ostateczną wersją filmu.

Christopher Nolan otworzył zupełnie nowy rozdział w superbohaterskiej kinematografii, tworząc w 2005 roku własną wersję historii o Batmanie, a następnie doprowadzając do perfekcji w pamiętnym „Mrocznym Rycerzu”. Studio Warner Bros. do dziś wzoruje się na jego mrocznej narracji, choć w wydaniu Zacka Snydera już nie zdobywa takiego poklasku.

Jednak to, co ostatecznie przelał na celuloid Nolan, musiało się wcześniej zrodzić w formie jego napisanego wraz z bratem scenariusza oraz scenorysów. Te ostatnie to bardzo istotny element, pozwalając zaplanować całą produkcję filmu, a często pomijany w powszechnym myśleniu o nim. Za storyboardy do „Mrocznego Rycerza” odpowiadał Gabriel Hardman.

Choć to jeden z największych hollywoodzkich specjalistów w tej dziedzinie, jego nazwisko pozostaje raczej nieznane poza grupką najzagorzalszych fanatyków. Jak przyznaje w wywiadach sam rysownik, przypadło mu dość niewdzięczne zajęcie...

Wywołuje to pewną frustrację, bo płacą nieźle, to całkiem pewny zawód, ale nikt nigdy nie zobaczy twoich dzieł. Gdy idziesz na film, kompletnie nie widzisz wkładu rysowników scenorysów. Na szczęście mogę sobie to odbić komiksami, bo choć docierają do znacznie mniejszej grupy ludzi, to rzeczywiście widzą oni to, co robię. Podziwiają moje rysunki, są one publikowane i mam z tego satysfakcję.

Teraz na szczęście macie okazję w pełni docenić wkład Hardmana w rozwój „Mrocznego Rycerza”, a przy okazji ocenić jak wiernie jego wizja została odtworzona na wielkim ekranie przez towarzyszących Nolanowi filmowców. Przekonajcie się o tym na poniższym wideo:

Gabriel Hardman oprócz kariery w świecie komiksu wciąż jest odpowiedzialny za storyboardy do najgłośniejszych hollywoodzkich produkcji - według nich tworzone są właśnie m.in. „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” i „Logan”. Oprócz „Mrocznego Rycerza” stworzył też z Christopherem Nolanem „Incepcję” oraz „Interstellar”. Poniżej zaś znajdziecie galerię jego rysunków stworzonych na potrzeby filmu „Mroczny Rycerz powstaje”.

Jak Wam się podobają prace Hardmana?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.