Jakie filmy najchętniej oglądamy w święta? Poznaj tę i inne ciekawostki o świętach w popkulturze

Natalia Hluzow
12.12.2017 15:52
Jakie filmy najchętniej oglądamy w święta? Poznaj tę i inne ciekawostki o świętach w popkulturze Fot. materiały prasowe HRS

Raport „Boże Narodzenie w popkulturze” prezentuje m.in. listę ulubionych świątecznych filmów, datę powstania wizerunku Świętego Mikołaja oraz ceny najdroższych bombek i kartek świątecznych. 

Portal HRS przygotował ciekawe świąteczne zestawienie, z którego m.in. możemy się dowiedzieć, jakie filmy najchętniej oglądamy w święta. Króluje oczywiście niezmordowany „Kevin sam w domu”, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Podobno aż 4 miliony naszych rodaków obejrzało go w Wigilię Bożego Narodzenia 2016. Film zarobił dotychczas 500 milionów dolarów.

Na drugim miejscu za Kevinem uplasowała się brytyjska komedia romantyczna „To właśnie miłość”. Film zarobił dotychczas 257 milionów dolarów i doczekał się licznych naśladowców. Między innymi polskich „Listów do M.”, które znajdują się na 3. miejscu listy ulubionych świątecznych filmów Polaków. Produkcja należy do najchętniej oglądanych i najdłużej wyświetlanych filmów w polskich kinach. Doczekała się też dwóch kontynuacji, z których ostatnia trafiła do kin w listopadzie 2017 roku.

co najchętniej oglądamy w święta Fot. foto: infografika HRS

Ciekawostką jest także to, skąd wziął się współczesny wizerunek Świętego Mikołaja. Niestety dla wszystkich nienawidzących świata Zachodu, jest on młodszy od samego świętego i został stworzony przez Coca-Colę. Po raz pierwszy pojawił się w reklamie napoju w 1931 roku. Jak czytamy na oficjalnej stronie Coca-Coli:

Postać Świętego Mikołaja, jako jowialnego staruszka z siwą brodą w czerwonym stroju, którą dzięki reklamom Coca-Coli zna obecnie prawie cały świat, stworzył dla Coca-Cola amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku.

Świąteczną ciężarówkę Coca-Coli i ikoniczną muzyczkę z reklamy po raz pierwszy zobaczono i usłyszano natomiast w 1995 roku. Podobno powstały tylko 3 takie reklamy w historii. Reszta wykorzystuje tylko fragmenty z oryginalnych wersji:

Skoro już mowa o reklamach, pora na świąteczne wydatki, czyli święta w liczbach. HRS dotarł do informacji wskazujących, ile Polacy wydali na święta w 2016 roku, ile kosztowała najdroższa bombka, a ile najwyżej wylicytowana kartka świąteczna. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie lubi oszczędzać na świętach.

święta w liczbach Fot. foto: infografika HRS

Na koniec – garść świątecznych rekordów, czyli najwyższe choinki, najdłuższe listy do Świętego Mikołaja i największe grono kolędników zaprezentowane poniżej:

świąteczne rekordy Fot. foto: infografika HRS

Masz ochotę na więcej świątecznych ciekawostek? Przeczytaj artykuł o tym, czego najchętniej słuchamy w święta

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.