Jerzy Skolimowski nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. O czym opowiada jego nowy film?

30.05.2022 10:25
Jerzy Skolimowski nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes. O czym opowiada jego nowy film? Fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

Wśród nagrodzonych twórców znalazł się polski reżyser Jerzy Skolimowski, który otrzymał Nagrodę Jury za film o osiołku pod tytułem "Io".

Jerzy Skolimowski zdobył Nagrodę Jury podczas Festiwalu w Cannes

W dniach 17-28 maja 2022 roku odbył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Wśród utytułowanych filmów pojawił się polski akcent w postaci nowej produkcji Jerzego Skolimowskiego.

Polecamy

Ten to dramat "Io", opowiadający o osiołku, który w swoich podróżach spotyka różnych ludzi, doświadcza radości i bólu, a widz jego oczami poznaje wizję nowoczesnej Europy. Film jest nową wersją "Na los szczęścia, Baltazarze!" - francuskiej produkcji z 1966 roku.

Jurorzy Festiwalu Filmowego w Cannes 2022 postanowili nagrodzić Skolimowskiego Nagrodą Jury. Produkcja otrzymała nagrodę ex aequo z filmem "The Eight Mountains" Félixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

To nie jest pierwsze odznaczenie dla polskiego reżysera na Lazurowym Wybrzeżu. Filmowiec dostał nagrody w Cannes dwukrotnie - po raz pierwszy Technical Grand Prize za "Wrzask" w 1978 roku, a po raz drugi nagrodzono go za scenariusz do filmu "Fucha", co wydarzyło się 4 lata później.

Polecamy

Za scenariusz do "Io" odpowiadają Jerzy Skolimowski i Anna Piaskowska. W rolach głównych wystąpili Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

"Io" to nie jedyny polski akcent podczas Cannes 2022. W sekcji Un Certain Regard pokazano nowy film Agnieszki Smoczyńskiej pod tytułem "Silent Twins", a jedną z jurorek była polska aktorka Joanna Kulig.

Na razie niestety nie wiemy, kiedy film zadebiutuje w kinach. W Polsce za dystrybucję odpowiada Gutek Film. Istnieje duża szansa, że polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć "Io" po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.