Jeśli "Zimna wojna" dostanie Oscara za zdjęcia, nikt tego nie zobaczy w telewizji. Filmowcy są oburzeni decyzją Akademii

Sergiusz Kurczuk
13.02.2019 10:30
Oscary|undefined Fot. PRESSCHICAGO/East News

Amerykańska Akademia Filmowa wpadła na kontrowersyjny pomysł dotyczący Oscarów 2019, który spotkał się z krytyką środowiska filmowców i kinomanów. Nagrody w wybranych kategoriach mają zostać wręczone w czasie przerwy reklamowej. 

Tegoroczne rozdanie Oscarów może być przełomem w historii wręczania tej prestiżowej nagrody filmowej. Nie chodzi jedynie o brak gospodarza gali i głosy sprzeciwu wobec dużej ilości nominacji dla filmu "Black Panther". Ostatnio przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wpadli na pomysł, żeby zwycięzcy czterech kategorii zostali ogłoszeni podczas przerwy reklamowej. Chodzi o kategorie Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepszy film krótkometrażowy oraz Najlepsza charakteryzacja. Oznacza to, że jeśli nominowany do Oscara Łukasz Żal otrzyma statuetkę za zdjęcia do "Zimnej wojny", nie zostanie to wyemitowane w telewizji. 

Przeczytaj także

Oscary 2019 - nie zobaczymy wręczenia nagrody w czterech kategoriach

Informację na temat kontrowersyjnego pomysłu podał serwis The Holywood Reporter. Według organizatorów tego typu zabieg pozwoli skrócić galę, która po raz pierwszy od 30 lat nie będzie miała prowadzącego. Informacja o tym, kto wygrał Oscara we wspomnianych wyżej kategoriach, zostanie przekazana widzom w dalszej części wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że kinomani nie będą mieli możliwości zobaczenia momentu wręczenia nagród za zdjęcia, montaż, film krótkometrażowy i charakteryzację. Oscary 2019 będą relacjonowane również za pośrednictwem internetu i w streamingowej wersji zostanie pokazana cała gala. 

Mimo to decyzja organizatorów wywołała stanowczy sprzeciw wielu laureatów i nominowanych do Oscarów.  Wśród nich jest Guillermo del Toro. Jak donosi portal Movieweb, zwycięzca dwóch statuetek na zeszłorocznej gali, wyraził swój sprzeciw w skasowanym już tweetcie. 

Jeśli mogę: nie zamierzam sugerować, które kategorie należy wyciąć z gali Oscarów, ale zdjęcia i montaż to serce całego naszego rzemiosła. Nie są spuścizną tradycji teatralnej czy literackiej. Są kinem samym w sobie.

Trudno nie zgodzić się z del Toro. Zdjęcia i montaż to podstawa języka filmu i decyzja o zlekceważeniu tak ważnych laureatów nie przestaje dziwić również innych filmowców. Swój głos w sprawie zabrał również Alfonso Cuarón - jeden z nominowanych twórców, reżyser, operator, scenarzysta i montażysta filmu "Roma"

W historii KINA istniały dzieła bez dźwięku, koloru, historii, aktorów i muzyki. Nie ma jednak ani jednego filmu bez zdjęć i montażu. 

To nie jedyni przedstawiciele świata filmu, którzy nie zgadzają się z decyzją organizatorów Oscarów 2019, ani nie jedyna kontrowersja przez nich krytykowana. W połowie 2018 roku członkowie Akademii zastanawiali się nad wprowadzeniem nowej kategorii - Najlepszego filmu popularnego. Wszystko po to, by mniej ambitne produkcje nie zabierały Oscarów prawdziwym dziełom sztuki. Na razie jednak pomysł nie wszedł w życie. 

Oscary 2019 - kiedy odbędzie się gala wręczania nagród?

Czy tegoroczne Oscary 2019 okażą się klapą? Jak zareagują wycięci laureaci? Dowiemy się za kilkanaście dni. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

>>> Zobacz takżeZłote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku <<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.