Joanna Kulig zdobyła Paszport Polityki za film "Zimna wojna"

Sergiusz Kurczuk
09.01.2019 09:34
Joanna Kulig (Zimna Wojna)|undefined Fot. kadr z filmu Zimna wojna

Za nami wręczenie Paszportów Polityki 2019. Nagrodę w kategorii film zdobyła Joanna Kulig za rolę w dziele Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

We wtorek 8 stycznia 2019 roku odbyła się gala wręczenia Paszportów Polityki. Wydarzenie miało miejsce w Teatrze Polskim imienia Arnolda Szyfmana w Warszawie. Nagrody przyznawane przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku są wręczane laureatom siedmiu kategorii: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka, estrada i kultura cyfrowa. Faworytką tegorocznych nominacji do Paszportów Polityki w kategorii film była Joanna Kulig za główną rolę w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Artystka zdobyła Paszport.

Paszporty Polityki 2019 - Joanna Kulig z nagrodą za "Zimną wojnę"

Kulig wcieliła się w Zulę - młodą wiejską dziewczynę o talencie wokalnym, która postanowiła zgłosić się na przesłuchanie do zespołu ludowego Mazurek, prowadzonemu przez Wiktora (Tomasz Kot). Między głównymi bohaterami rodzi się uczucie, które sprowadza na parę serię życiowych dramatów. Jurorzy Paszportów Polityki przyznali Kulig rolę za "szczerość, autentyczność i silną osobowość". Aktorka nie zjawiła się na gali wręczenia nagród, ponieważ obecnie przebywa poza granicami Polski. W związku z rozpoczęciem międzynarodowej kariery, Kulig pojawiła się na wręczeniu Złotych Globów i nagród BAFTA. W imieniu koleżanki nagrodę odebrała Agata Kulesza, również występująca w "Zimnej wojnie". Aktorka przeczytała list od Kulig.

W liście przyznała, że rok 2018 był szczególny dla jej kariery. Podziękowała twórcom i obsadzie "Zimnej wojny" - Pawłowi Pawlikowskiemu, Tomaszowi Kotowi, Łukaszowi Żalowi, Ewie Puszczyńskiej, Borysowi Szycowi i Agacie Kuleszy.

Paszporty Polityki 2019 - Krystyna Janda z tytułem Kreatora Kultury

Paszporty Polityki 2019 Fot. foto: Piotr Molecki/East News

To nie jedyny Paszport Polityki przyznany w tym roku polskiej aktorce. Nagrodę specjalną otrzymała również Krystyna Janda, która została zaszczycona tytułem Kreatora Kultury.  Artystka podziękowała za wyróżnienie.

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To wielki honor dla mnie. Dostaję je w momencie, kiedy krajobraz kultury polskiej jest wspaniały. Niestety, dostaję je także w bardzo smutnym krajobrazie naszej codzienności, który - mam nadzieję - wypięknieje, kiedy będzie grała orkiestra Owsiaka. Wypięknieje na pewno.

Wśród pozostałych laureatów Paszportów Polityki znaleźli się Dawid Podsiadło, Marta Górnicka, Małgorzata Rejmer, Diana Lelonek, Aleksander Nowak oraz studio panGenerator.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.