John Williams ma szanse pobić oscarowy rekord

Natalia Hluzow
11.01.2018 17:31
John Williams ma szanse pobić oscarowy rekord Fot. kadr z wideo

Kompozytor muzyki do „Gwiezdnych wojen” ma szanse ustanowić nowy rekord podczas tegorocznych Oscarów.

86-letni kompozytor stworzył dotychczas muzykę do ponad 100 filmów oraz do dziesiątek programów telewizyjnych. I aż za 50 z nich był nominowany do Oscara. To absolutny rekord, jeśli chodzi o ilość nominacji do tej prestiżowej nagrody w przeciągu całego życia. A Williams ma szanse ponownie go pobić.

W wyścigu po oscarowe nominacje wciąż utrzymują się ścieżki dźwiękowe, które stworzył do filmów „Czwarta władza” i „Ostatni Jedi”. Jeśli kompozytorowi uda się zdobyć obie nominacje, ustanowi nowy rekord, utrzymując się na pozycji osoby najwięcej razy nominowanej do Oscara w historii.

Byłoby to wspaniałe wyróżnienie dla twórcy, który w 2018 roku obchodzi 60-lecie swojej pracy na rzecz filmu i telewizji. Jeszcze większym byłoby oczywiście zdobycie statuetki za jeden z dwóch filmów, do których muzykę stworzył w ubiegłym roku.

Dotychczas Williams został nagrodzony Oscarem pięciokrotnie, za muzykę do „Skrzypka na dachu”, filmu „Szczęki”, „Nowej nadziei”, „E.T.” i „Listy Schindlera” i choć przez ostatnie 24 lata nie otrzymał żadnej statuetki, był w tym czasie nominowany aż 19 razy. Stworzył wiele wspaniałych ścieżek dźwiękowych do filmów, jednak chyba najbardziej zapadł w pamięć fanom „Star Wars”. Napisał muzykę do wszystkich części sagi, tworząc tak kultowe kompozycje, jak motyw przewodni „Gwiezdnych wojen” czy „Marsz Imperialny”.

Kompozytor będzie kontynuował swoją pracę przy „Star Wars” tworząc muzykę do „Solo: A Star Wars Story” i IX epizodu sagi.

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia 2018, zaś uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 4 marca 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.