"Joker" krytykowany za wykorzystanie utworu muzyka skazanego za pedofilię

08.10.2019 09:18
"Joker" krytykowany za wykorzystanie utworu muzyka skazanego za pedofilię Fot. Screen

W filmie "Joker" użyto utworu wykonanego przez muzyka skazanego za pedofilię. Ten fakt oburzył część widowni, która rozpoznała fragment ścieżki dźwiękowej.

Film "Joker" zbiera nadzwyczaj pozytywne recenzje i jest uznawany za faworyta Oscarów 2020. Nie obyło się jednak bez kontrowersji wokół tytułu. Najnowsza dotyczy ścieżki dźwiękowej, którą słyszymy w produkcji. Okazuje się, że Todd Phillips użył utworu wykonywanego przez muzyka skazanego za pedofilię.

"Joker" - utwór pedofila na ścieżce dźwiękowej

Produkcja Phillipsa opowiada o Arthurze Flecku (Joaquin Phoenix) - nieoszczędzanym przez życie komiku, który w wyniku zrządzeń losu zmienia się w szalonego psychopatę terroryzującego całe miasto.

Przeczytaj także

W kluczowym fragmencie filmu, kiedy główny bohater tańczy i przeistacza się w Księcia Zbrodni w Gotham, słyszymy utwór "Rock and Roll Part 2" - kawałek  z 1972 roku napisany przez Gary'ego Glittera i wyprodukowany przez Mike'a Leandera. Utwór był bardzo często wykorzystywany podczas wydarzeń sportowych. Ten stan rzeczy zmienił się, kiedy na jaw wyszedł pedofilski proceder Glittera.

Część widzów jest oburzona wykorzystaniem "Rock and Roll Part 2". Nie chodzi o sam utwór, ale o fakt, że Glitter dostał pieniądze z tantiem. Poza tym w filmie pojawia się wątek przemocy wobec dzieci, więc użycie kawałka wzbudza dodatkowe zastrzeżenia opinii publicznej.

Wciąż nie jestem pewien czy lubię "Jokera", czy nie. Definitywnie są w nim świetne sceny, kocham klimat Nowego Yorku lat 70., Phoenix jest niesamowity, ale nie jestem pewien czy wszystko łączy się w całość. Moje mieszane uczucia na temat "Jokera" dotyczą też reżysera Todda Phillipsa, który w kluczowej scenie użył kawałka stworzonego przez pedofila Gary'ego Glittera. W filmie, który wykorzystuje znęcanie się nad dziećmi jako element fabularny to nic więcej tylko absolutny syf. Gary Glitter wziął tantiemy za "jokera" Dosłownie zapłacili pedofilowi za użycie jego muzyki w filmie opowiadającym o konsekwencjach znęcania się nad dziećmi. Jestem wzburzony. Ten film to niemoralne g*wno.

Twórcy filmu na razie nie odnieśli się do afery.

Przeczytaj także

Garry Glitter pedofilem

Glitter został aresztowany pod koniec lat 90. za posiadanie dziecięcej pornografii. Został skazany na 4 miesiące więzienia. Po wyroku przeniósł się na Kubę, a potem do Kambodży. Został wydalony z kraju po tym, jak przyłapano go na namawianiu dzieci do seksu. W 2006 roku odsiedział 2 i pół roku w wietnamskim więzieniu za pedofilię. W 2015 roku skazano go winnym ośmiu przestępstw wobec nieletnich ofiar. Do procederu doszło w latach 1977-1980. Skazano go na 16 lat więzienia między innymi za napaść seksualną, kontakty seksualne z małoletnimi oraz podanie niepełnoletnim narkotyków.

Przeczytaj także

Zobacz też: "Joker" reż. Todd Philips [RECENZJA]

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.