"Kler" Wojciecha Smarzowskiego największym hitem kinowym XXI wieku w Polsce!

Natalia Hluzow
26.10.2018 17:31
Kler kolejny rekord|undefined Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

"Kler" oficjalne stał się najchętniej oglądanym filmem w polskich kinach w XXI wieku. Najnowsze dzieło Smarzowskiego wyprzedziło już "Quo Vadis" i zarobiło więcej niż "Pan Tadeusz". Czy ma szanse prześcignąć "Ogniem i mieczem"?

Nowy rozdział w historii polskiej kinematografii właśnie pisze się na naszych oczach! Imponujące wyniki filmu "Kler" w box office już dawno stały się fenomenem nie tylko w skali roku 2018, ale wśród wszystkich filmów, jakie trafiły do polskich kin po 1989 roku. Po 4 tygodniach od premiery hit Smarzowskiego osiągnął spektakularną frekwencję 4 339 089 widzów, przebijając wynik "Quo Vadis".

"Kler" najchętniej oglądanym filmem XXI wieku w Polsce

Przekroczenie liczby 4 300 000 widzów i prześcignięcie "Quo Vadis" w box office oznacza dla "Kleru" awans na 1. miejsce wśród najchętniej oglądanych filmów XXI wieku w polskich kinach, a także na 3. miejsce na liście filmów z największą liczbą widzów w Polsce po 1989 roku. By stać się największym hitem 30-lecia, nowy film Smarzowskiego musiałby pokonać jeszcze "Pana Tadeusza" ( 6 168 344 widzów) i "Ogniem i mieczem" (7 151 354). Czy ma na to szanse? Dotychczasowe sukcesy "Kleru" pokazują, że wszystko jest możliwe. Tym bardziej, że "Kler" pokonał już "Pana Tadeusza" pod względem finansowym - film Smarzowskiego w samej Polsce zarobił już ponad 87 milionów złotych, podczas gdy film Wajdy zarobił 82,8 mln zł. 

"Kler" podbija zagraniczne kina

A jak wiemy, sukcesy "Kleru" nie kończą się na naszym kraju. Produkcja, o której rozpisywały się prestiżowe zachodnie media, na czele z "The New York Times" i "The Guardian", tylko w premierowy weekend w Wielkiej Brytanii i Irlandii zarobiła 1,32 miliona dolarów i z miejsca zdobyła status najlepszego otwarcia w historii polskiego kina wyświetlanego za granicą. Kolejnych zagranicznych triumfów "Kleru" możemy doczekać się już niebawem. Dzieło Smarzowskiego zostało bowiem sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących zarówno kraje Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja), jak i Ameryki Północnej (Kanada i USA).

Premiera filmu "Kler" odbyła się 28 września 2018 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.