„Kler” nie pojawi się w kolejnym polskim mieście. Z jakiego powodu?

Sergiusz Kurczuk
25.09.2018 12:53
„Kler” nie pojawi się w kolejnym polskim mieście. Z jakiego powodu? Fot. kadr z filmu Kler

Do premiery „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego nie dojdzie w kolejnym mieście. Tym razem chodzi o Grodzisk Mazowiecki. 

Najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego jeszcze nie weszła na ekrany kin, a już podzieliła widownię. Jedni uważają, że „Kler” to profanacja, godząca w wizerunek duchowieństwa, za którą stoją tajemnicze złe siły. Drudzy cieszą się, że film pokaże prawdę na temat tytułowej grupy społecznej, która czyni zupełnie co innego, niż głosi. W batalii o „Kler” uczestniczą nawet zwaśnieni księża, w miastach organizowane są protesty, bojkotujące film, a publiczna telewizja manipuluje faktami. Poza tym, w co najmniej dwóch polskich miejscowościach produkcja nie trafi na kinowy ekran. Niedawno pisaliśmy o kinie w Ostrołęce, w którym zakazano emisji filmu, ponieważ patronem miasta jest Jan Paweł II. Teraz pojawiły się doniesienia o kolejnej miejscowości, której mieszkańcy nie będą mieli okazji zobaczyć „Kleru”.

„Kler” w Grodzisku Mazowieckim - czy w tym mieście zakazano filmu?

Informację podał portal Wirtualna Polska, jednak po raz pierwszy o problemie z obejrzeniem „Kleru”Grodzisku Mazowieckim napisano w grupie na Facebooku miasta. Jedna z mieszkanek zadzwoniła do miejscowego Centrum Kultury po wyjaśnienia. Poinformowano ją, że to decyzja odgórna, a w ofercie kina są inne polskie produkcje. Dziennikarze wp.pl skontaktowali się z instytucją, której przedstawiciele wyjaśnili, że brak „Kleru” w repertuarze wiąże się z problemami dystrybucyjnymi. Zapewniono, że film trafi do kina w innym terminie - pod koniec października lub na początku listopada 2018 roku. 

Paweł Twardoch - dyrektor CK w Grodzisku Mazowieckim dodał w rozmowie z Wirtualną Polską, że problem wynika z wymagań dystrybutora „Kleru”. 

Mamy w kinie jedną salę i jesteśmy w stanie niektóre warunki dystrybutora przyjąć, a inne nie. "Kler" musielibyśmy grać przez trzy tygodnie bez możliwości zagrania żadnego innego filmu.

Twardoch zaznaczył, że „Kler” trafi do grodziskiego kina, jeśli Kino Świat zmieni warunki dystrybucji. Dyrektor stwierdził, że podobny problem nie dotyczy jedynie „Kleru”. Wystąpiliśmy z zapytaniem do przedstawicieli Centrum Kultury i grodziskiego kina. Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki odpowiedział nam wyczerpująco. 

W związku z utrzymanymi w sensacyjnym tonie doniesieniami medialnymi dotyczącymi braku filmu „Kler” w kinie prowadzonym przez Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki, uprzejmie informujemy, że film ten planowany jest w repertuarze kinowym począwszy od dnia 2 listopada. Spowodowane jest to faktem, że warunkiem otrzymania od dystrybutora premierowej projekcji „Kleru” są niekorzystne naszym zdaniem warunki jego wyświetlania -dwa seanse wieczorne (w naszym przypadku są to godziny 18:00 i 20:30) codziennie przez dwa tygodnie. W praktyce wyklucza to możliwość pokazów filmowych innych ciekawych pozycji - np. nagrodzonych ostatnio na Festiwalu w Gdyni, również przez naszych widzów oczekiwanych. W związku z tym, podjęta została decyzja by jego emisja nastąpiła już po premierze, na korzystniejszych warunkach.

Według Twardocha przeniesienie premiery filmu Smarzowskiego nie ma podłoża politycznego. Zmiana terminu emisji wynika z charakteru grodziskiego kina oraz warunków, które postawił dystrybutor Kino Świat. 

Biorąc pod uwagę, że grodziskie kino jest obiektem jednosalowym, emisja tylko jednego tytułu przez okres dwóch tygodni nie jest rozwiązaniem optymalnym. W przeszłości tego rodzaju decyzje spotykały się z licznymi głosami krytycznymi naszych widzów. Zastosowane rozwiązanie pozwoli zarówno na utrzymanie zróżnicowanego repertuaru, jak również umożliwi zainteresowanym obejrzenie przedmiotowego tytułu.
Wszelkie insynuacje dotyczące politycznego charakteru tego rozwiązania są nieuprawnione.

Dodatkowo deklaruję, że jeśli dystrybutor filmu ugnie się pod naciskiem mediów, czy jakiejkolwiek innej siły sprawczej i złagodzi dla kin jednosalowych warunki premierowego wyświetlania filmu „Kler” i innych hitów filmowych, - czyli 

 seans wieczorny codziennie przez dowolny okres a nie dwa, to kino w Grodzisku Mazowieckim gotowe jest rozpocząć projekcje choćby dziś. Może warto o tym pomyśleć i całą energię i zapał wszystkich zaangażowanych w ten temat skierować w stronę, która pomoże kinom jednosalowym negocjować w przyszłości lepsze, bardziej zdroworozsądkowe warunki premierowych pokazów filmowych. Dodam, że nie wszystkie tytuły obwarowane są restrykcyjnymi warunkami, tylko te wybrane. Obecnie gramy w naszym kinie dwa tytuły premierowe, które nie miały takich obwarowań jak film „Kler”. 

Natomiast Paweł Glica,który jest dyrektorem działu dystrybucji Kina Świat, zdementował słowa Twardocha w rozmowie z wp.pl. 

Decyzja o tym, czy film będzie wyświetlany w danym obiekcie, leży po stronie kina. Jeśli chodzi o film „Kler”, wszystkim kinom zostały zaproponowane standardowe warunki współpracy, na jakich odbywa się ona w przypadku filmów premierowych. Jak zawsze, są one także dostosowane do współpracy z mniejszymi obiektami. Jeśli chodzi o Centrum Kultury w Grodzisku, nigdy nie było mowy o zasadzie całodniowego wyświetlania przez trzy tygodnie wyłącznie tego filmu.

„Kler” - kiedy premiera?

Najnowszy film Smarzowskiego trafi do kin 28 września. 10 dni wcześniej na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni odbyła się premiera „Kleru”. Film nie zdobył głównej Złotego Lwa, mimo takich przewidywań. Reżyser otrzymał jedynie nagrodę publiczności i za całokształt twórczości. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.