„Kler” podbija zagraniczne kina! Kolejny historyczny rekord filmu Smarzowskiego

Natalia Hluzow
16.10.2018 17:44
Kler podbija UK i Irlandię|undefined Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

W Wielkiej Brytanii i Irlandii „Kler” zaliczył najlepsze otwarcie w historii polskiego kina wyświetlanego za granicą. W Polsce wyprzedził już „Pasję” i „Titanica”.

Najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego po raz kolejny udowadnia, że jest nie tylko kontrowersyjną produkcją, lecz prawdziwym zjawiskiem kulturowym. O filmie pisały już prestiżowe zagraniczne serwisy, na czele z „The New York Times”, „The Guardian” i „The Hollywood Reporter”, zaś w miniony weekend (12-14 października 2018) „Kler” miał swoją premierę w Wielkiej Brytanii i Irlandii. I jak zwykle poradził sobie znakomicie…

Zagraniczny sukces filmu „Kler”

„Kler” zadebiutował na ekranach brytyjskich i irlandzkich kin 12 października 2018. Już w pierwszy weekend zgromadził 1,32 miliona dolarów zysku i tym samym pobił kolejny rekord – najlepsze otwarcie w historii polskiego kina wyświetlanego za granicą.

A to dopiero początek przygody „Kleru” w zagranicznych kinach. Przypomnijmy, że dzieło Smarzowskiego zostało sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących kraje Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA). 

„Kler” – fenomen polskiej kinematografii

Jeszcze lepiej widzie się „Klerowi” w Polsce. W ciągu 16 dni od premiery obraz zanotował kolejno: najlepsze otwarcie filmu na przestrzeni ostatnich 30 lat, najlepszy drugi weekend w historii oraz rekord czasowy, w jakim udało się przekroczyć próg 3 milionów widzów. Stał się też największym hitem kinowym w karierze Smarzowskiego i dotarł do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych filmów w polskich kinach po 1989 roku.

Aktualnie – z frekwencją 3 538 214 widzów – „Kler” jest już drugą najpopularniejszą krajową produkcją wyświetlaną w polskich kinach w XXI wieku. Numerem jeden jest „Quo Vadis”, które z wynikiem 4,3 mln widzów wciąż pozostaje w realnym zasięgu filmu Smarzowskiego.

Imponująca frekwencja „Kleru” wypada zdumiewająco również na tle zagranicznej konkurencji. Polskiemu filmowi udało się już wyprzedzić „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, „Pasję” Mela Gibsona i „Titanica” Jamesa Camerona. Według danych dostępnych na dzień 16 października 2018, „Kler” goni polski wynik „Avatara” znajdującego się na 1. miejscu światowego box office. W Polsce filmowi Smarzowskiego brakuje zaledwie 150 tysięcy widzów, by przebić oglądalność amerykańskiej superprodukcji w kinach.

„Kler” opowiada o przedstawicielach polskiego duchowieństwa, przez co spotkał się z gigantyczną krytyką prawicowych środowisk, a nawet próbami cenzury. Jak widać, nie przeszkodziły mu one (a nawet pomogły) w drodze na szczyt. Produkcja jest wyświetlana niemal we wszystkich kinach w Polsce od 19 dni. Film miał premierę 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.