Komedia umiera przez poprawność polityczną? Tak twierdzi reżyser "Jokera"

02.10.2019 11:39
Todd Phillips i Joaquin Phoenix|undefined Fot. Tony Clifton / SplashNews.com/East News

Todd Phillips był dość uznanym reżyserem komediowym zanim rozpoczął pracę nad "Jokerem". Reżyser zauważył, że obecnie komedia jest jednak gatunkiem umierającym ze względu na obecną kulturę hiper poprawności politycznej.

Zanim Todd Phillips powołał do życia "Jokera", to zdobył sukcesy i popularność dzięki swoim komediom dla dorosłych - wśród nich możemy wymienić "Kac Vegas", "Ostrą jazdę", a także "Old School: Niezaliczoną". Reżyser przyznał, że w stronę "Jokera" pchnęła go nie tylko chęć zrobienia czegoś zupełnie nowego, ale także obecny poziom innych komedii i tego, w jaki sposób są one przyjmowane przez społeczeństwo i media.

Komedia umiera? Tak twierdzi Todd Philips

W wywiadzie z Vanity Fair, Phillips wyjaśnił, że poprawność polityczna i kultura bycia "woke" (hiper poprawność i bardzo głośne sprzeciwianie się wszystkiemu, co nie pasuje do naszego światopoglądu; zwykle powiązane z niechęcią do dyskusji na niewygodne tematy) spowodowała, że tworzenie komedii jest obecnie znacznie mniej przyjemnie, niż jeszcze kilkanaście lat temu. To właśnie skłoniło go do spróbowania czegoś nowego:

Spróbuj być zabawny z tą kulturą bycia "woke" i hiper poprawnością polityczną. Są już nawet artykuły o tym, że komedie nie potrafią nas bawić i nie działają. Ja wam powiem, dlaczego już nie działają - wszyscy śmieszni ludzie twierdzą: "Jeb*ć to, nie chce was zrobić czegoś, za co wszyscy się na mnie obrażą". Naprawdę trudno jest się kłócić z 30 milionami ludzi na Twitterze. Po prostu nie da się tego zrobić. I wtedy stwierdzasz, że to niewarte zachodu.

Wszystkie moje komedie - i chyba komedie generalnie - są niegrzeczne i mają lekceważyć. Więc pomyślałem sobie - jak zrobić coś niegrzecznego i szokującego, co nie jest komedią? O wiem, zróbmy coś z uniwersum komiksowego i kompletnie to rozpier*olmy. Tak powstał ten film. 

Przeczytaj także

Cóż, czasami inspiracja nadchodzi z wyjątkowo nieoczekiwanego miejsca. Bardzo często są to mroczne miejsca, czym niewątpliwie jest uświadomienie sobie faktu, że musisz zrobić coś zupełnie nowego w swojej karierze, ponieważ twoje wcześniejsze dokonania nie mają już szansy na sukces. 

Jak Phillipsowi udała się podróż do zupełnie nowego gatunku filmowego? Tego dowiemy się już 4 października 2019 roku, kiedy to "Joker" zadebiutuje w kinach na całym świecie.

Zobacz także: Joaquin Phoenix twierdzi, że granie Jokera to "najlepsze doświadczenie w jego życiu"

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.