Kompozytor „Wojny o planetę małp” skopiował muzykę z „Super Mario Bros.”?

Kamil Dachnij
25.07.2017 13:54
Kompozytor „Wojny o planetę małp” skopiował muzykę z „Super Mario Bros.”? Fot. kadr z filmu

Krytycy chwalą film Matta Reevesa za ponury klimat, ale jest pewien fakt, który może Was rozbawić. 

Pewni YouTuberzy z kanału Shake the Box odkryli, że ścieżka dźwiękowa Michaela Giacchino do filmu „Wojna o planetę małp” jest właściwie kalką motywu muzycznego z końcówki gry „Super Mario Bros. 2”, gdzie Mario walczy z antagonistą Wartem. W roku wydania gry Nintendo, czyli w 1988, kompozytor miał wówczas 21 lat, więc jest sporym prawdopodobieństwem, że mógł w nią zagrać. W ten sposób część jej muzyki mogłaby zagnieździć się w jego podświadomości.

Muzyka z filmu Matta Reevesa jest wolniejsza od tej z gry, więc internauci zrównali jej tempo, co zaowocowało perfekcyjną synchronizacją. Zmiany akordów są właściwie identyczne. Jedyną różnicą jest końcówka motywu Mario, gdzie jest trochę więcej nut. Rzecz jasna nie jest to nic niespotykanego w świecie muzyki. Praktycznie cała tzw. muzyka popularna czerpie z tych samych progresji harmonicznych, bowiem są miłe dla ucha. Oczywiście w ten sposób bardzo łatwo o plagiat, często nieświadomy. Przykładem jest sprawa utworu „My Sweet Lord” George’a Harrisona. Niewątpliwie brawa się należą YouTuberom za odnalezienie podobieństwa.

Przypomnijmy, że „Wojna o planetę małp” będzie trzecią częścią serii, na którą złożyły się wcześniej „Geneza planety małp” w reżyserii Ruperta Wyatta z 2011 roku oraz „Ewolucja planety małp”, gdzie za kamerą stanął po raz pierwszy Matt Reeves. Scenariusz do nowego rozdziału dostarczyli Mark Bomback oraz sam Reeves. W obsadzie znajdują się tacy aktorzy jak Andy Serkis, Woody Harrelson, Amiah Miller, Max Lloyd-Jones, Terry Notary, Steve Zahn, Karin Konoval oraz Judy Greer.

W filmie poznamy dalsze losy Cezara, który wraz z resztą człekokształtnych jest zmuszony do tego, aby wziąć udział w zabójczym konflikcie z ludźmi dowodzonymi przez bezwzględnego Pułkownika. W swojej wojnie będzie musiał zmierzyć się także z własnymi mrocznymi instynktami i zemstą za niewyobrażalne straty jego gatunku. Małpom przyjdzie skryć się przed wojskami Pułkownika w zaśnieżonych lasach.

Polska premiera „Wojny o planetę małp” odbędzie się 28 lipca 2017 roku

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.