Koniec Spider-Mana w MCU? Sony zrywa umowę z Disneyem

21.08.2019 09:52
kadr z filmu Spider-Man: Far From Home|undefined Fot. kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Fanami Spider-Mana wstrząsnęła wiadomość, dotyczącą zerwania umowy pomiędzy Sony a Disneyem. Oznacza to, że Marvel Studios może stracić prawa do wykorzystywania w swoich filmach Pajączka oraz postaci z nim związanych.

Kinowe uniwersum Marvela nigdy nie było tak bliskie swojemu komiksowemu odpowiednikowi. Obecnie w MCU egzystuje kilkunastu superbohaterów, a ostatnie przejęcie studia Fox przez Disneya spowodowało, że Marvel Studios posiada prawa do X-Men i Fantastycznej Czwórki. Okazuje się jednak, że marzenie fanów Domu Pomysłów o jednorodnym świecie zamieszkanym przez herosów znowu legnie w gruzach. Wszystko przez doniesienia mówiące o zerwaniu przez Sony umowy z Disneyem.

"Spider-Man" już nie będzie częścią MCU?

20 sierpnia 2019 roku na fanów nowego filmowego Spider-Mana padł cień przerażenia. Według doniesień Deadline, przedstawiciele Sony, do których należą prawa do Spider-Mana i postaci z nim bezpośrednio związanych postanowili zerwać umowę z Disneyem. Według podanych informacji twórcy pokłócili się o pieniądze. Podobno Disney chciał, żeby obie wytwórnie inwestowały w przyszłe filmy o Spider-Manie po równo, dzięki czemu Marvel Studios otrzymałoby 50% zysków ze sprzedanych biletów. Sony chce jednak, żeby zostało po staremu, czyli Disney powinien dostawać jedynie 5% kwot zarobionych podczas pierwszego dnia wyświetlania filmu.

W 2016 roku Spidey został wprowadzony do MCU dzięki powyższej umowie pomiędzy dwiema wytwórniami. W bohatera wcielił się Tom Holland, który do tej pory pojawił się w pięciu produkcjach: "Captain America: Civil War, "Spider-Man: Homecoming", "Avengers: Infinity War", "Avengers: Endgame" oraz "Spider-Man: Far From Home".

Ostatni z tytułów ma otwarte zakończenie, a scenariusz został stworzony tak, żeby powstała co najmniej jedna kontynuacja serii. Poza tym wielu fanów miało nadzieję, że Spider-Man będzie jednym z członków nowego wcielenia Avengers. Teraz jego udział w kolejnych filmach Marvel Studios stoi pod znakiem zapytania. Prawdopodobnie do kłótni pomiędzy wytwórniami doszło, kiedy potwierdzono, że "Spider-Man: Far From Home" zarobił ponad miliard dolarów i stał się najbardziej dochodowym filmem Sony. Najwidoczniej szefowie Marvel Studios przypisują ten sukces sobie, bo w końcu nowe wcielenie Spider-Mana funkcjonuje w świecie stworzonym przez Disneya.

Niepokojące doniesienia nie oznaczają jednak, że wszystko stracone. Według portalu io9, przedstawiciele Sony nie powiedzieli w sprawie jeszcze ostatniego słowa, a spór z Disneyem dotyczy jedynie spraw związanych z uznaniem Kevina Feigego jako producenta filmów o Spider-Manie. Poza tym negocjacje podobno wciąż trwają i całkiem możliwe, że władze Marvel Studios postarają się, by kolejne przygody Pajączka nadal rozgrywały się w kinowym uniwersum. Na razie nie ma jednak co się martwić, bo dotychczasowa umowa obowiązuje na jeszcze jeden film MCU ze Spider-Manem w roli głównej.

Przeczytaj także

"Spider-Man" w Venomverse?

Zakładając najgorszy scenariusz, Spidey całkowicie powróci do Sony. Trudno przewidzieć, czy szefowie wytwórni zdecydują się na kontynuację przygód herosa poza MCU, na przykład dołączając go do rodzącego się uniwersum wrogów Spider-Mana, czy zdecyduje się na kolejny reboot tej postaci. W 2018 roku zadebiutował "Venom", w którym nie pojawiło się żadne odniesienie do pajęczego bohatera, mimo że w komiksach Symbiot ma genezę ściśle związaną z Peterem Parkerem.

Przeczytaj także

W planach Sony są kolejne solowe filmy o przeciwnikach Spider-Mana. Potwierdzono, że zobaczymy sequel "Venoma". Obecnie trwają też zdjęcia do "Morbiusa". Poza tym plotkuje się o produkcjach opowiadających o Kravenie, Black Cat i Silver Sable. Na razie nie wiadomo, jednak kiedy kolejne filmy z Venomverse trafią na ekrany kin.

Zobacz też: Tom Holland wytknął rażący błąd w filmie "Spider-Man: Far From Home"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.