Kto jest najlepiej zarabiającym reżyserem?

Robert Skowronski
03.10.2016 15:07
|undefined Fot. Everett Collection / East News

Dużym wyzwaniem jest zdobycie pieniędzy na film i doprowadzenie projektu do końca. Graniczące z niemożliwym jest osiągnięcie statusu najlepiej zarabiającego reżysera. Kto nim jest?

To nie osoba, która kręci film za filmem jak Woody Allen, ani nikt stojący za niekończącymi się seriami, które mimo swojej jałowości przynoszą krocie. Tą osobą jest Christopher Nolan. Właśnie on dołączył do wąskiego grona twórców, którzy za jeden projekt zainkasowali 20 milionów dolarów. Ta kwota wpadła na konto Nolana za film „Dunkirk”, którego premiera zaplanowana jest na 21 lipca 2017 roku. Suma będzie pęcznieć o kolejne dolary, gdyż reżyser dostanie również 20% z ogólnego zarobku filmu.

To najbardziej lukratywna umowa od czasów tej zawartej przez Petera Jacksona przy okazji jego prac nad „King Kongiem”. Kwoty sięgające 20 milionów zarezerwowane są przede wszystkim dla aktorów i to tych największego formatu, jednak i wśród nich rzadko dochodzi do zawierania aż tak intratnych umów.

Nie powinno dziwić, że Nolan jest aż tak dobrze zarabiającym reżyserem. Kilka jego ostatnich filmów rozbiło box office i zyskały one przychylność krytyków. Wbrew pozorom to dość rzadka rzecz w Hollywood, co czyni więc Christophera Nolana jeszcze bardziej wyjątkową personą, a jego pożądanie przez studia filmowe wzrasta.

Według przeprowadzonej analizy porównawczej średnie wynagrodzenie dla reżyserów w Hollywood wynosi od 750 tysięcy do 1,5 miliona dolarów. Być może mając tę wiedzę 20 milionów Nolana wyda Wam się jeszcze bardziej imponujące. Według doniesień coraz częstszą praktyką stosowaną wobec twórców jest oferowanie im stosunkowo niskiego wynagrodzenia na początku i nadrabianie tego po przeliczeniu wpływów z box office, o ile oczywiście film odniósł sukces. To zabezpiecza studia przed poniesieniem strat, choć nie wydaje się to szczególnie uczciwe wobec reżyserów.

Nowy film Nolana, który już przyniósł mu krocie, opowie o Operacji Dynamo. Jej efektem była niezwykle trudna ewakuacja odciętych przez Niemców żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz innych oddziałów alianckich. Wszystko rozegrało się we Francji w 1940 roku. Na ekranie pojawią się m.in. Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, a także debiutujący w kinie Harry Styles z boysbandu One Direction. Christopher Nolan reżyseruje na podstawie scenariusza swojego autorstwa.

Zajrzano również do portfela Scarlett Johansson, która okazała się być najlepiej zarabiającą aktorką wszech czasów, a także na konto Dwayne'a Johnsona okrzykniętego najlepiej zarabiającym aktorem z 2016 roku.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.