„Lady Bird” najlepiej ocenianym filmem w historii Rotten Tomatoes

Natalia Hluzow
28.11.2017 12:27
„Lady Bird” najlepiej ocenianym filmem w historii Rotten Tomatoes Fot. kadr z wideo

Rekord „Toy Story 2” pobity! Nowy najlepszy film według Rotten Tomatoes zdobył pozytywne oceny 170 recenzentów.

Dotychczas tytuł najlepiej ocenianego filmu przez krytyków według Rotten Tomatoes dzierżyła dumnie animacja studia Pixar„Toy Story 2”, którą aż 163 krytyków oceniło pozytywnie, dając filmowi status 100% świeżości. Ostatecznie serwis zgromadził 291 recenzji trzeciej części „Toy Story”, z których 99% było pozytywnych. Żadnemu filmowi nie udało się dotychczas osiągnąć takiej pozycji. Aż do premiery komedio-dramatu „Lady Bird” według scenariusza i w reżyserii Grety Gerwig, który uzyskał dotychczas (28 listopad 2017) 170 pozytywnych recenzji, co daje mu najdłużej utrzymujący się 100-procentowy certyfikat świeżości.

„Lady Bird” to pierwszy duży projekt filmowy niezależnej scenarzystki, reżyserki i aktorki. Dotychczas Greta Gerwig grywała w filmach „Frances Ha”, „Mistress America”, „20th Century Women”, „Jackie” czy „Noce i weekendy”. Do części z nich napisała też scenariusze. „Lady Bird” zdaje się być naturalną konsekwencją wcześniejszych działań twórczych autorki, która specjalizuje się w nieoczywistych dziewczyńskich i kobiecych tematach. Jak czytamy w opisie festiwalowym filmu:

Christine „Lady Bird” McPherson nieustannie kłóci się z mamą, ale w rzeczywistości bardzo ją przypomina – obie są bardzo troskliwe, a do tego mają silną wolę i wyrobione poglądy. Matka Christine jest pielęgniarką i niestrudzenie stara się zapewnić rodzinie byt po tym, jak jej mąż traci pracę.

ladybird 1 Fot. foto: kadr z wideo

Film zaprezentowano na festiwalach w Telluride, Toronto i Nowym Jorku. Do kin trafił 3 listopada 2017 roku z kategorią R z uwagi na język, ukazywanie nagości, imprezujących nastolatków i treści związanych z seksem. Nie wiadomo jeszcze, kiedy „Lady Bird” pojawi się na ekranach polskich kin, jednak ciepłe przyjęcie go przez krytyków i widzów zagranicą pozwala twierdzić, że też u nas zobaczymy go już niebawem. Na razie jednak musimy zadowolić się samym zwiastunem:

Nie tylko budzący kontrowersje serwis agregujący oceny recenzentów prezentuje wysokie noty dla filmu „Lady Bird”. W serwisie Metacritic otrzymał ocenę 94 opartą o faktyczne oceny krytyków, a nie jedynie o to, czy recenzja jest pozytywna czy negatywna (jak dzieje się to w przypadku Rotten Tomatoes). Natomiast w największej internetowej bazie filmowej imdb.com średnia ocen użytkowników wynosi 8,4.

ladybird 2 Fot. foto: kadr z wideo

W rolach głównych wystąpili Saoirse Ronan („Nostalgia Anioła”) jako Christine „Lady Bird” McPherson, Laurie Metcalf („Roseanne”) w roli Marion McPherson, Tracy Letts („Big Short”)  jako Larry McPherson oraz Lucas Hedges („Manchester by the sea”) i Timothée Chalamet („Interstellar”) w rolach kolegów tytułowej bohaterki.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.