„Legion samobójców” z kategorią wiekową PG-13

Robert Skowronski
09.06.2016 09:37
„Legion samobójców” z kategorią wiekową PG-13 Fot. kadr z filmu

Antybohaterowie, choć drzemie w nich agresja i odsiadywali swoje wyroki, to ich poczynania nie będą wcale tak brutalne. Obraz Davida Ayera otrzymał oficjalnie kategorię wiekową PG-13.

Wielu spodziewało się, że „Legion samobójców” będzie odpowiedzią na marvelowskiego „Deadpoola”, a co za tym idzie nie będzie odpowiedni dla młodych widzów. Motion Picture Association of America, stowarzyszenie mające na celu dbanie o interesy amerykańskich studiów filmowych, poinformowało jednak, że obraz na podstawie komiksu od wydawnictwa DC będzie oznaczony kategorią wiekową PG-13.

Oznacza to nic więcej, jak to, że film nie może zawierać realistycznych scen przemocy, ani wulgaryzmów (dopuszczalne jest słowo „shit”, ale „fuck” już nie) czy też co bardziej sugestywnych scen erotycznych. David Ayer od samego początku informował, że jego dzieło będzie dość mroczne, ale jednocześnie dodawał, że nie będzie to rzecz wyłącznie dla dorosłych widzów:

Dla filmu z kategorią wiekową R trzeba od samego początku mieć podjętą decyzję jak ma wyglądać. W tym przypadku nigdy nie było o tym mowy. Cały czas mierzyliśmy w odznaczenie PG-13, ale ten film taki ma być. Ma on swój wyraz, przemawia własnym głosem. Dzieje się tam wiele rzeczy, które zaskoczą ludzi.

David Ayer na pytanie o to, czy ewentualną kolejną część chciałby nakręcić w „zaostrzonej wersji”, odpowiedział, że jest to rzecz warta wywalczenia ze studiem. Być może tak będzie już wyglądał film o Harley Quinn.

„Deadpool” stał się pierwszym dziełem z kategorią wiekową R, który w weekend otwarcia przekroczył wynik 100 milionów dolarów, a także najlepiej zarabiającym dziełem wprowadzonym w lutym 2016 roku do kin. To sprawiło, że duża część widzów zaczęła oczekiwać powstawania filmów superbohaterskich z „R-ką”. Prawda jest jednak taka, że większość otrzymuje PG-13. Nie oznacza to, że takie obrazy z góry są skazane na trywializację.

Przykładem „Mroczny Rycerz” Christophera Nolana. Film zarobił na całym świecie ponad miliard dolarów, zdobył uznanie krytyków, a także branży - 8 nominacji do Oscarów, z czego dwie zdobyte statuetki dla Heatha Ledgera oraz Richarda Kinga za montaż dźwięku. PG-13 to nie wyrok!

Przypominamy, że na ekrany zdąża jeszcze jeden film superbohaterski z „R-ką”, kolejny w uniwersum Marvela. Będzie to trzecia odsłona przygód Wolverine'a, której nadano tytuł „Weapon X”.

Do tej pory mogliśmy poczuć przedsmak „Legionu samobójców” w trzech zwiastunach - pierwszy z nich został zaprezentowany podczas Comic-Conu. Na drugi przyszło nam trochę poczekać, a jego ścieżkę dźwiękową stanowił „Bohemian Rhapsody” z repertuaru Queen, zaś trzeci pokazano na gali MTV Movie Awards.

Myślicie, że film Davida Ayera sprawdzi się z kategorią PG-13?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.