Lista 10 filmów najchętniej oglądanych na pokładzie samolotu

Sergiusz Kurczuk
19.09.2017 10:35
Lista 10 filmów najchętniej oglądanych na pokładzie samolotu Fot. kadr z filmu "Węże w samolocie"

Do sieci trafiły wyniki sondy przeprowadzonej wśród brytyjskich pasażerów samolotów, dotyczącej najchętniej oglądanych filmów podczas lotów. Jakie tytuły znalazły się na liście?

Podróż samolotem może być dla wielu pasażerów nużąca, szczególnie kiedy lot jest bardzo długi. Zawsze jednak można wykorzystać ten czas i nadrobić kinowe zaległości albo ponownie obejrzeć film, który dobrze się wspomina. Oferta wielu linii lotniczych pozwala klientom na skorzystanie ze specjalnej bazy filmów. Może nie znajdują się w niej nowości sprzed paru miesięcy, ale obejrzenie filmu, który nawet się dobrze zna, to dobry sposób na walkę z nudą, bądź lękiem. Na londyńskim lotnisku Gatwick przeprowadzono sondę wśród pasażerów linii lotniczych, dotyczącą najchętniej wybieranego filmu. Wyniki badania trafiły do sieci i opublikował je portal NME.

Nie spodziewajcie się fajerwerków. Na liście na pewno nie znajdziecie filmów katastroficznych albo takich które dzieją się na pokładzie samolotu, gdzie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Horrory też nie figurują. Dominują filmy lekkie, łatwe i przyjemne, często komedie, chociaż są wyjątki. Pojawiają się jednak dramaty (w których nie brakuje wątków komediowych) oraz jeden film akcji. Oto pełna lista:

  • „Druhny”
  • „Kac Vegas”
  • „Poznaj mojego tatę”
  • „Skazani na Shawshank”
  • „Jason Bourne”
  • „Forrest Gump”
  • „Dzień świstaka”
  • „Dziennik Bridget Jones”
  • „Pretty Woman”
  • „Slumdog: Milioner z ulicy”

Wybór tytułów nie jest oczywiście bez znaczenia. Wiele osób podczas lotu ma pewne obawy, o których woli zapomnieć, uciekając w świat komedii lub historii podnoszących na duchu. Z tego samego powodu tak często, pasażerowie zamawiają u obsługi lotu drinki. Co ciekawe, 11% z ankietowanych przyznało się do płaczu podczas seansu w samolocie. Większość stanowią mężczyźni. Wytłumaczenie tego zjawiska zna biolożka dr Emily Grossman.

Jest wiele powodów, dla których nasze emocje podczas lotu działają na wysokich obrotach, a najbardziej interesująca jest możliwość psychologicznego połączenia emocji z poziomem wysokości, na którym się znajdujemy. Istnieje teoria, że niewielkie obniżenie poziomu tlenu na dużej wysokości, może wpływać na poziom serotoniny i dopaminy w mózgu, zmieniając tym samym nastrój i potencjalnie powodując, że niektórzy z nas są bardziej podatni na odczuwanie smutku. Zwiększona wysokość z pewnością może sprawić, że czujemy się bardziej zmęczeni, co powoduje zmniejszoną zdolność do zarządzania negatywnymi emocjami. Być może przez to nasz próg płaczu zostaje obniżony. 

Płaczliwe osoby nie powinny więc latać często samolotem. Wyniki sondy są całkiem ciekawe. Niektórych tytułów nie spodziewaliśmy się na liście. Niestety Liama Gallaghera pewnie one nie obchodzą, bo jak niedawno wyznał, nie lubi oglądać filmów w samolocie. Woli gapić się w okno. Czy wyniki sondy pokrywają się z Waszymi typami?

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.