Łukasz Żal - kim jest polski operator nominowany do Oscara 2019 za "Zimną Wojnę"? Sylwetka, ciekawostki

Natalia Nowecka
19.02.2019 11:32
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/eastnews|undefined Fot. . Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/eastnews

Kim jest Łukasz Żal, obecnie najpopularniejszy polski operator? Jak rozpoczęła się jego kariera? Przy jakich dziełach pracował? Jakie nagrody udało mu się zdobyć? Przedstawiamy sylwetkę człowieka odpowiadającego za zdjęcia w "Zimnej Wojnie".

Mimo, że ma dopiero 37 lat, Łukasz Żal jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych operatorów w naszym kraju. Kim jest polski operator dwukrotnie nominowany do Oscara?

Łukasz Żal - Kim jest?

Łukasz Żal przyszedł na świat 24 czerwca 1981 roku w miejscowości Manowo, w województwie zachodnio-pomorskim. Studiował w Łodzi na wydziale operatorskim i właśnie wówczas rozpoczęła się jego kariera. Za jeden ze swoich pierwszych filmów, jeszcze z czasów studiów, pt. "Mistrz Świata" otrzymał Offskara, czyli polską nagrodę kina niezależnego. Po ukończeniu studiów pracował jako operator przy filmie "U Pana Boga za miedzą", w reżyserii Jacka Bromskiego.

Łukasz Żal - przełom w karierze

Prawdziwym przełomem w karierze Łukasza Żala była praca przy filmie dokumentalnym "Paparazzi", autorstwa Piotra Bernasia. Dokument przedstawia sylwetkę Przemysława Stoppy - jednego z najbardziej znanych polskich paparazzo. Za zdjęcia do "Paparazzi" Łukasz Żal nagrodzony został Złotą Żabą w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych festiwalu operatorów Camerimage.

Po sukcesie filmu "Paparazzi" kariera Łukasza Żala ruszyła z przysłowiowego kopyta. Pracował później przy produkcjach taki jak "Lewa połowa twarzy" Marcina Bortkiewicza oraz "Joanna" Anety Kopacz.

Łukasz Żal - nagrody

Jakiś czas później Łukasz Żal trafił na plan "Idy" Pawła Pawlikowskiego , gdzie miał pracować pod okiem stałego operatora tego reżysera - Ryszarda Lenczewskiego. Jednak gdy Lenczewski zachorował i zmuszony został do wycofania się z prac nad filmem, Łukasz Żal otrzymał szansę pełnometrażowego debiutu, jako pierwszy operator. Jak wiadomo, spisał się znakomicie, a jego praca nagrodzona została rzeszą nagród. Za zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal otrzymał Złotą Żabę festiwalu Camerimage, nagrodę za najlepsze zdjęcia podczas festiwalu w Gdyni, Europejską Nagrodę Filmową, nominację do BAFTA, nominację do Oscara oraz nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów oraz Polskiego Stowarzyszenia Operatorów Zdjęć Filmowych.

Po sukcesie "Idy" Łukasz Żal pracował przy popularnych filmach pokroju "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego, "Intruz" Magnusa von Horna oraz niezwykle popularnej produkcji "Twój Vincent", będącej pełnometrażową malarską animacją.

Łukasz Żal - "Zimna Wojna"

Łukasz Żal znów połączył siły z Pawłem Pawlikowskim pracując nad "Zimną Wojną", która okazała się wielkim hitem, docenianym na wielu międzynarodowych festiwalach. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara, w kategoriach Najlepszy reżyser, Najlepszy film nieanglojęzyczny oraz dla operatora. Jest to druga nominacja do Oscara w karierze młodego Łukasza Żala.

Nie przegap: >> Oscary 2019. Znamy nominacje do prestiżowych nagród filmowych <<

Przeczytaj także
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.