Marvel czy DC? Które uniwersum wolicie? [SONDA]

Kamil Kacperski
16.11.2018 14:36
DC versus Marvel|undefined Fot. kadr z wideo

Wojna między zwolennikami Marvela i DC ciągnie się wręcz od zarania dziejów. A które uniwersum Wy uważacie za lepsze? Dajcie nam znać w sondzie.

Marvel i DC to definitywnie największe firmy komiksowe na świecie. Postaci wykreowane przez obydwie korporacje od lat święcą triumfy na dużym i małym ekranie oraz w księgarniach. I chociaż mówi się, że komiksy umierają, to sami superbohaterowie nigdy nie mieli się lepiej - dzięki wysokobudżetowym filmom, nie ma chyba na świecie dziecka, które nie znałoby Thora, Spider-Mana, Batmana czy Supermana. 

Trudno wykazać, który z komiksowych gigantów jest "lepszy". W obecnych czasach Marvel definitywnie króluje na polu filmów pełnometrażowych. Ich kinowe uniwersum zawiera 19 filmów, a każda kolejna produkcja zdaje się łamać rekordy popularności. "Avengers: Infinity War" jest jednym z najlepiej zarabiających filmów wszech czasów, a sama produkcja zdobyła w boks-offisie prawie miliard dolarów więcej, niż "Mroczny rycerz powstaje", najlepiej zarabiający film DC. Detective Comics nadrabia za to bardzo dobrymi filmami i serialami animowanymi, wyższą sprzedażą komiksów oraz dobrymi grami (serie "Batman: Arkham" oraz "Injustice"). Marvel wydał co prawda we wrześniu 2018 roku świetnego "Spider-Mana" na PS4, jednak jest to na razie tylko zapowiedź potencjalnego "growego uniwersum". 

DC nie może też specjalnie narzekać na przychody ich własnych filmów pełnometrażowych - o ile sama "Liga Sprawiedliwości" rozczarowała wynikami finansowymi, o tyle poprzednie produkcje DCEU zarabiały całkiem spore sumy. Do tego zapowiedziany "Aquaman" albo "Shazam" wyglądają na produkcje, które potencjalnie mogą zdobyć przychylność krytyków, a to niewątpliwie odbiłoby się na zarobkach filmów. 

Co jest lepsze - Marvel czy DC?

Jednak obydwie firmy nie mogą zapomnieć o komiksach, czyli dziełach, które przyniosły im popularność. DC może poszczycić się wieloma przełomowymi działami - "Sandman" (wydawany przez należące do DC Vertigo), "Mroczny rycerz powraca", "Strażnicy", czy "Śmierć Supermana" są absolutnymi klasykami, wymienianymi jednym tchem w rozmowach o najlepszych komiksach i powieściach graficznych wszech czasów. Z drugiej strony siłą Marvela praktycznie od zawsze była kolektywności ich postaci - takie serie jak "Infinity War", "Civil War" czy "Dark Phoenix", które angażowały wielu bohaterów zdobyły ogromną popularność i dzisiaj są bazą dla sukcesu filmów MCU. Marvel różni się od DC również tym, że taki "Spider-Man No More!" czy "The Man Without Fear" należały od początku do kanonu i reperkusje tych wydarzeń ciągnęły się za bohaterami latami, a nie tak jak "MRP" czy "Sandman" działy się w alternatywnej rzeczywistości. 

Wybór jest bardzo trudny, dlatego poważnie zastanówcie się nad swoją decyzją. Głosowanie rozwiążemy w piątek 23 listopada 2018 roku. 

 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.