Marvel czy DC? Które uniwersum wolicie? [SONDA]

Kamil Kacperski
16.11.2018 14:36
DC versus Marvel|undefined Fot. kadr z wideo

Wojna między zwolennikami Marvela i DC ciągnie się wręcz od zarania dziejów. A które uniwersum Wy uważacie za lepsze? Dajcie nam znać w sondzie.

Marvel i DC to definitywnie największe firmy komiksowe na świecie. Postaci wykreowane przez obydwie korporacje od lat święcą triumfy na dużym i małym ekranie oraz w księgarniach. I chociaż mówi się, że komiksy umierają, to sami superbohaterowie nigdy nie mieli się lepiej - dzięki wysokobudżetowym filmom, nie ma chyba na świecie dziecka, które nie znałoby Thora, Spider-Mana, Batmana czy Supermana. 

Trudno wykazać, który z komiksowych gigantów jest "lepszy". W obecnych czasach Marvel definitywnie króluje na polu filmów pełnometrażowych. Ich kinowe uniwersum zawiera 19 filmów, a każda kolejna produkcja zdaje się łamać rekordy popularności. "Avengers: Infinity War" jest jednym z najlepiej zarabiających filmów wszech czasów, a sama produkcja zdobyła w boks-offisie prawie miliard dolarów więcej, niż "Mroczny rycerz powstaje", najlepiej zarabiający film DC. Detective Comics nadrabia za to bardzo dobrymi filmami i serialami animowanymi, wyższą sprzedażą komiksów oraz dobrymi grami (serie "Batman: Arkham" oraz "Injustice"). Marvel wydał co prawda we wrześniu 2018 roku świetnego "Spider-Mana" na PS4, jednak jest to na razie tylko zapowiedź potencjalnego "growego uniwersum". 

DC nie może też specjalnie narzekać na przychody ich własnych filmów pełnometrażowych - o ile sama "Liga Sprawiedliwości" rozczarowała wynikami finansowymi, o tyle poprzednie produkcje DCEU zarabiały całkiem spore sumy. Do tego zapowiedziany "Aquaman" albo "Shazam" wyglądają na produkcje, które potencjalnie mogą zdobyć przychylność krytyków, a to niewątpliwie odbiłoby się na zarobkach filmów. 

Co jest lepsze - Marvel czy DC?

Jednak obydwie firmy nie mogą zapomnieć o komiksach, czyli dziełach, które przyniosły im popularność. DC może poszczycić się wieloma przełomowymi działami - "Sandman" (wydawany przez należące do DC Vertigo), "Mroczny rycerz powraca", "Strażnicy", czy "Śmierć Supermana" są absolutnymi klasykami, wymienianymi jednym tchem w rozmowach o najlepszych komiksach i powieściach graficznych wszech czasów. Z drugiej strony siłą Marvela praktycznie od zawsze była kolektywności ich postaci - takie serie jak "Infinity War", "Civil War" czy "Dark Phoenix", które angażowały wielu bohaterów zdobyły ogromną popularność i dzisiaj są bazą dla sukcesu filmów MCU. Marvel różni się od DC również tym, że taki "Spider-Man No More!" czy "The Man Without Fear" należały od początku do kanonu i reperkusje tych wydarzeń ciągnęły się za bohaterami latami, a nie tak jak "MRP" czy "Sandman" działy się w alternatywnej rzeczywistości. 

Wybór jest bardzo trudny, dlatego poważnie zastanówcie się nad swoją decyzją. Głosowanie rozwiążemy w piątek 23 listopada 2018 roku. 

 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.