Marvel filmy: W jakiej kolejności oglądać produkcje Marvela?

18.03.2019
Aktualizacja: 18.02.2020 14:43
Foto: Materiały promocyjne|undefined Fot. Materiały promocyjne

Chcecie rozpocząć swoją przygodę z Marvelem, jednak nie wiecie, od których filmów zacząć? Przedstawiamy wskazówkę, w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela.

Jeśli zaliczacie się do grona osób, które jeszcze nie miały bezpośredniej styczności z produkcjami Marvel Studios, a chcielibyście rozpocząć swoją przygodę z Kapitanem Ameryką, Iron Manem, Thorem i spółką – przychodzimy wam z pomocą. Prezentujemy wskazówkę w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela. To, jak oglądać filmy Marvela nie jest bowiem oczywiste.

Marvel filmy: W jakiej kolejności oglądać produkcje Marvela?

Kolejność oglądania filmów Marvela bywa tajemnicą dla wielu widzów. Filmy wchodzące w skład Kinowego Uniwersum Marvela nie zawsze były bowiem prezentowane w kinach zgodnie z chronologią przedstawianych wydarzeń, w związku z czym osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Marvelem mogą się nieco pogubić – od których filmów zacząć i w jakiej kolejności je oglądać? Oto kolejność filmów Marvela pod względem chronologii wydarzeń.

Przeczytaj także

1. "Captain America: Pierwsze starcie" (2011), reż. Joe Johnston

Jest to swoisty wstęp do uniwersum, w którym poznajemy pierwszego superbohatera – Kapitana Amerykę (w tej roli Chris Evans). Czasy II Wojny Światowej, młody Steve Rogers bardzo pragnie walczyć w imię swojej ojczyzny, jednak z powodów zdrowotnych nie zostaje przyjęty do armii. Wtedy poznaje tajemniczego niemieckiego doktora, który składa mu propozycję nie do odrzucenia.

2. "Kapitan Marvel" (2019), reż. Anna Boden, Ryan Fleck

Akcja filmu toczy się w 1995 roku. Poznajemy tu najpotężniejszą superbohaterkę Marvela Carol Danvers aka Kapitan Marvel (w tej roli Brie Larson), początkującego agenta T.A.R.C.Z.Y. Nicka Fury'ego (w tej roli Samuel L. Jackson), agenta Coulsona oraz przeuroczego kota Goose'a.

Zobacz też: >> "Kapitan Marvel" - najlepsze odniesienia do lat 90. <<

3. "Iron Man" (2008), reż. Jon Favreau

Geniusz, miliarder, playboy i filantrop Tony Stark (Robert Downey Jr.) odkrywa, że produkowana przez niego broń wykorzystywana jest przez terrorystów. Gdy sam zostaje pojmany buduje prowizoryczną zbroję i ucieka. Od tej chwili staje się Iron Manem – największym obrońcą Ziemi.  

Zobacz też: >> Dlaczego to właśnie "Iron Man" był pierwszym filmem w MCU? <<

4. "Incredible Hulk" (2008), reż. Louis Leterrier

Wybitny naukowiec Bruce Banner (Edward Norton) usiłuje odtworzyć serum super-żołnierza, które podane zostało Kapitanowi Ameryce. Coś jednak idzie nie tak i w wyniku napromieniowania, od tej pory gdy tylko się zdenerwuje przemienia się w Hulka – gigantyczną i bezmyślną zieloną bestię.

5. "Iron Man 2" (2010), reż. Jon Favreau

Kilka miesięcy po tym jak Tony Stark ogłosił światu, że jest Iron Manem, musi stawić czoła komisji senackiej, która bardziej niż bohatera widzi w nim zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz żądnemu zemsty Ivanowi Vanko znanemu jako Whiplash. W tym filmie poznajemy również Natashę RomanoffCzarną Wdowę (Scarlett Johansson).

6. "Thor" (2011), reż. Kenneth Branagh

Przenosimy się do Asgardu, gdzie poznajemy króla Odyna (Anthony Hopkins) i jego dwóch synów – nieokrzesanego następcę tronu Thora (Chris Hemsworth) oraz podstępnego i przebiegłego Lokiego (Tom Hiddleston). Gdy Thor sprzeciwia się woli ojca i sprowadza zagrożenie na królestwo, zostaje pozbawiony swoich mocy i wygnany na Ziemię. W tym czasie Loki opracowuje plan przejęcia tronu.

Zobacz też: >> Thor i Loki mieli mieć trzeciego brata <<

7. "Avengers" (2012), reż. Joss Whedon

Gdy Ziemia zostaje zaatakowana przez armię Chitauri dowodzoną przez Lokiego, znani superbohaterowie łączą siły by bronić planety. Nick Fury kompletuje drużynę Avengers, w skład której wchodzą: Kapitan Ameryka, Iron Man, Hulk (od tej pory grany przez Marka Ruffalo), Thor, Czarna Wdowa i Hawkeye.

8. "Thor: Mroczny świat" (2013), reż. Alan Taylor

Po wydarzeniach z filmu "Avengers" Loki zostaje sprowadzony do Asgardu, gdzie ma odpowiedzieć za swoje czyny, zaś Thor skupia się na zaprowadzeniu porządku w pozostałych Ośmiu Królestwach. Jednak do życia budzi się starożytna rasa, dowodzona przez króla elfów Malekitha, której celem jest sprowadzenie ciemności na cały Wszechświat.

9. "Iron Man 3" (2013), reż. Shane Black

Po wydarzeniach z Nowego Jorku Tony Stark zmaga się z zespołem stresu pourazowego. Tymczasem pojawia się kolejny wróg, który próbuje zniszczyć wszystko co mu drogie. Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru.

10. "Strażnicy Galaktyki" (2014), reż. James Gunn

W tym momencie przenosimy się na boczny tor historii przedstawianej przez Marvela. Łowca nagród Peter Quill, znany również jako Star-Lord, kradnie tajemniczy artefakt, przez co jego śladem podąża potężny Ronan. Star-Lord niechętnie łączy siły z szopem Rocketem, humanoidalnym drzewem Grootem, przybraną córką potężnego ThanosaGamorą oraz Draxem Niszczycielem. Wspólnie tworzą drużynę Strażników Galaktyki.

11. "Strażnicy Galaktyki vol. 2" (2017), reż. James Gunn

Ekipa Strażników kontynuuje swoją krucjatę, zaprowadzając porządek w kosmosie. W pewnym momencie poznają Ego (w tej roli Kurt Russell), który przedstawia się jako ojciec Star-Lorda.

Zobacz też: >> Pełen soundtrack "Strażników Galaktyki 2" <<

Przeczytaj także

12. "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz" (2014), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Wracamy na Ziemię. Steve Rogers próbuje przystosować się do nowej rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Zawiera nowe przyjaźnie oraz łączy siły z Czarną Wdową, gdy odkrywa spisek wewnątrz organizacji T.A.R.C.Z.A. Zmuszony jest stawić czoła Zimowemu Żołnierzowi, który bardziej niż człowieka, przypomina chodzącą maszynę do zabijania.

13. "Avengers: Czas Ultrona" (2015), reż. Joss Whedon

Drużyna Avengers znów łączy siły, by wydrzeć z rąk Hydry potężny artefakt. Tony Stark, wciąż prześladowany koszmarnymi wspomnieniami z Nowego Jorku, postanawia stworzyć Ultrona - sztuczną inteligencję, której zadaniem ma być obrona Ziemi przed atakami z kosmosu. Ultron jednak wymyka się spod kontroli i postanawia zniszczyć Ziemię.

14. "Ant-Man" (2015), reż. Peyton Reed

Scott Lang to oszust i złodziej, który właśnie wyszedł z więzienia. Gdy włamuje się do posiadłości naukowca Hanka Pyma, ten proponuje mu współpracę. Od tej pory Scott staje się Ant-Manem – superbohaterem, który za sprawą niezwykłego kostiumu jest w stanie zmniejszyć się do rozmiarów mrówki.

15. "Doktor Strange" (2016), reż. Scott Derrickson

Wybitny neurochirurg dr Stephen Strange ulega wypadkowi, który wywraca do góry nogami całe jego życie. Szukając pomocy udaje się w okolice Katmandu, gdzie odkrywa w sobie potężną czarodziejską moc.

Zobacz też: >> "Doktor Strange 2" nieprędko trafi do kin <<

16. "Kapitan Ameryka: Civil War" (2016), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Rząd USA, coraz bardziej zaniepokojony poczynaniami drużyny Avengers, opracowuje protokół zatytułowany "Sokovia Accords". Porozumienie zakłada, że od tej pory drużyna Mścicieli przestaje być organizacją prywatną, a działać będzie z ramienia ONZ. Bohaterowie dzielą się na dwa obozy: zwolenników porozumienia, z Tonym Starkiem na czele oraz przeciwników, dowodzonych przez Kapitana Amerykę. Między superbohaterami dochodzi do konfliktu, a na scenę wchodzi nowy przeciwnik.

17. "Black Panther" (2018), reż. Ryan Coogler

T'Challa już jako Black Panther powraca do Wakandy, by objąć tron po tragicznie zmarłym ojcu. Wkrótce w królestwie pojawia się dawny wróg, w poszukiwaniu zemsty za wyrządzone krzywdy.

Zobacz też: >> "Black Panther" bez Oscara za najlepszy film. Fani oburzeni <<

18. "Spider-Man: Homecoming" (2017), reż. Jon Watts

Peter Parker aka Spider-Man (w tej roli Tom Holland), zafascynowany swoją przygodą z Avengersami, postanawia zrobić wszystko, by udowodnić swoją wartość i zostać oficjalnym członkiem drużyny. Pod czujnym okiem swojego mentora Tony'ego Starka walczy z przestępczością na ulicach Nowego Jorku. Wkrótce staje do walki z Vulturem (w tej roli Michael Keaton).

19. "Thor: Ragnarok" (2017), reż. Taika Waititi

Thor i Loki zostają wygnani z Asgardu przez Boginię Śmierci Helę. Lądują na planecie Sakaar, gdzie Bóg Piorunów zmuszony jest walczyć na arenie niczym gladiator. By uratować Asgard i powstrzymać nordycki zmierzch bogów – Ragnarok, tworzy on drużynę Revengers, w której skład wchodzą Thor, Hulk, Loki i wojowniczka Walkiria.

20. "Avengers: Infinity War" (2018), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Film, w którym spotykają się wszyscy dotychczasowi bohaterowie Marvela. Potężny Thanos, wraz ze swą lojalną armią, przemierza Wszechświat w celu zebrania wszystkich sześciu Kamieni Nieskończoności. Wszystko po to, by za pomocą prostego pstryknięcia palcami wymazać połowę żywych istot we Wszechświecie. Superbohaterowie, rozrzuceni po różnych zakątkach kosmosu, podejmują desperacką walkę w celu powstrzymania Szalonego Tytana.

Zobacz też: >> "Infinity War": Thanos i Gamora w scenie usuniętej <<

21. "Ant-Man and the Wasp" (2018), reż. Peyton Reed

Akcja filmu umiejscowiona jest (głównie) przed wydarzeniami z "Infinity War". Ant-Man łączy siły z Hope van Dyne, znaną teraz jako The Wasp. Ich zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy z przeszłości, stawienie czoła przeciwniczce zwanej Ghost oraz uratowanie matki Hope, uwięzionej w Quantum Realm.

22. "Avengers: Endgame" (2019), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Po wydarzeniach z "Infinity War", pozostali przy życiu superbohaterowie łączą siły i opracowują plan, jak pokonać Thanosa i cofnąć jego czyny. Po raz pierwszy do drużyny Avengers dołącza dawno nie widziana Kapitan Marvel. Premiera filmu odbędzie się 25 kwietnia 2019 roku.

Zobacz też: >> "Avengers: Endgame": Do czego służą nowe stroje superbohaterów? <<

23. "Spider-Man: Far From Home" (2019), reż. Jon Watts

Spider-Man powraca. Młody Peter Parker wybiera się wraz ze szkołą w podróż po Europie, a jego losy splatają się z tajemniczym Mysterio (w tej roli Jake Gyllenhaal). Film ukaże się na ekranach kin 5 lipca 2019 roku.

Powyżej przedstawiliśmy wszystkie filmy wchodzące w skład Marvel Cinematic Universe, której do tej pory powstały. W przypadku zapowiedzi kolejnych produkcji lista będzie na bieżąco aktualizowana. Zaznaczamy również, że filmy Marvela słyną z tego, że zawierają przynajmniej jedną scenę po napisach, dlatego warto oglądać do samego końca.

Zobacz też: >> Sony mogło kupić prawa do wszystkich postaci Marvela <<

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.